"Enter"a basıp içeriğe geçin

Cep telefonu alırken nelere dikkat edilmeli? Hangi telefonu almalıyım diyenler için 7 ipucu

Akıllı telefon alırken nelere dikkat etmelisiniz, neleri bilmeniz gerekiyor? İşte Ercan Uğurlu stylus’tan cep telefonu alırken dikkat etmeniz gereken 7 ipucu: (Telefonlar hakkında detaylı bilgi için cep telefonu haberleri E cep telefonu incelemesi Sayfalarımıza da göz atabilirsiniz)

Erkan Oğurlu / Chip.com.tr

Cep telefonları ya da günümüz şartlarında akıllı telefonlar artık hayatımızın vazgeçilmez cihazları arasında yer almaktadır. Sabah kalktığımızda ilk baktığımız, gece yatmadan önce son kez kontrol ettiğimiz ve sosyal ilişkilerimizden bankacılık işlemlerine kadar her alanda kullandığımız bu cihazlar maalesef erişimleri de zorlaştı. yüksek fiyatlar nedeniyle cihazlar. Yani, bu günlerde iyi bir akıllı telefon satın almak istiyorsanız, kontrol etmek en doğal hakkınız. Bu kılavuzda tam olarak ihtiyacınız olan şeye sahipsiniz. Cep telefonu alırken dikkat edilmesi gereken 7 şeylisteliyoruz.

cep telefonu alırken nelere dikkat edilmeli

1) Bütçeniz nedir?

a) 1000 liradan ucuz cep telefonları

En önemli kriter cep telefonu almak için ayırdığınız bütçedir. Çünkü şimdi satış kanallarına baktığınızda 300 TL ile 70 bin TL arasında değişen mobil ve akıllı telefon seçenekleriyle karşılaşacaksınız. Sadece telefon görüşmeleri ve metin mesajları yapabilmek ve temel işlevleri yerine getirebilmek istiyorsanız, Sadece 300 TL ile cep telefonu satın alabilirsiniz..

b) 1000-2 bin TL arası akıllı telefonlar

eğer Bütçeniz 1000 TL’den fazla ise, bu fiyat çizgisinden sonra akıllı telefonların görünmeye başladığını görebilirsiniz. Ancak bu fiyat aralığındaki akıllı telefonların da daha yüksek fiyatlı akıllı telefonlara göre performans ve kamera açısından daha düşük özelliklere sahip olduğunu bilmelisiniz. Temel olarak tanımlayabileceğimiz bu telefonlar, temel akıllı telefon ihtiyaçlarınızı karşılıyor ancak çok fazla bir şey beklememelisiniz.

c) 3 bin TL – 5 bin TL arası akıllı telefonlar

Fiyatları 3 bin TL ile 5 bin TL arasında değişen orta sınıf akıllı telefonlar arasında kendinize uygun bir model bulmanız çok olası. Giriş seviyesi modellere göre daha fazla özelliğe sahip olan bu modeller, daha yüksek depolama kapasitesi, daha fazla işlem gücü ve daha fazla kamera kapasitesi ile dikkat çekiyor.

d) 5.000 TL üzeri akıllı telefonlar

Bu fiyat aralığının ötesinde hangi akıllı telefonlar gerçekten çok şey yapabilir. Uygulama kullanımında daha yüksek performans gösterebilir, daha yüksek yenileme hızına sahip ekranları sayesinde daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayabilir ve üstün kamera özellikleri ile DSLR ile çekilebilecek fotoğraflara yakın kareler üretebilirler. 5 bin TL ile 10 bin TL arasında akıllı telefon modelleri arasında gerçekten iyi seçenekler bulmak mümkünken, telefonların fiyatlarda sunduğu imkanlar bu artıştan daha yüksek.

2) Apple, Android veya HarmonyOS?

İşte en önemli sorulardan biri daha. Diğer konulara girmeden cep telefonu için ayırdığınız bütçe ile bu soruya direkt cevap verelim: Eğer bütçeniz yaklaşık 10 bin TL’den fazla ise. Apple ürünleri için Aramaya başlayabilirsiniz. Tabi ki bit pazarında durum farklı olabilir ama bu aşamada alacağınız ürüne ait fatura ve garanti belgesine dikkat etmeniz gerekiyor.

Artık işletim sistemi karar verme açısından bütçe düğümüne değindiğimize göre, diğer konulara geçelim. Şu anda mobil pazarda Android E iOS İşletim sistemi hakimdir. Ancak, artık hale geldi HarmonyOS İşletim sistemi seçeneği var. Peki hangisini seçmelisiniz?

a) iOS işletim sistemine sahip akıllı telefonlar

cep telefonu alırken nelere dikkat edilmeli

İOS’u seçerseniz alacağınız cep telefonunun markası şüphesiz Apple olacaktır. Apple’ın iOS’unu tamamen kapalı bir kutu olarak düşünebilirsiniz. elma ekosistemi iphoneVe IPADVe elma izleVe DeveVe Mac E Ana SayfaPod Donanım dahil olmak üzere dijital ekosistemi tanımlamak için kullanılan bir terim olsa da, o işletim sisteminde kullanılan yazılım ve hizmet ağları arasında sorunsuz entegrasyon sağlar. daha erken Android işletim sistemi ile Cep telefonu kullandıysanız, ilk geçişiniz biraz zor olabilir. Bu ekosisteme girdikten sonra aynı şekilde çıkıyorsunuz. Apple, işletim sistemine getirdiği sadelik ve gizlilik işleviyle övünürken, Android adına özgürlük vaat ediyor.

b) Android akıllı telefonlar

cep telefonu alırken nelere dikkat edilmeli

Android işletim sistemini düşünüyorsanız karşınıza bir çok markanın cep telefonları çıkacaktır. Android cep telefonları arasında lider markalar Samsung, Xiaomi, Oppo, Honor, Realme, TCL, vivo ve General Mobile. Bu işletim sisteminde rol oynayan irili ufaklı birçok marka seçeneği var. Fiyat ve marka seçimi konusunda çok eliniz var. Öte yandan, telefonda kullanacağınız uygulamalarda aynı seçeneklere sahipsiniz. Yalnızca Android akıllı telefonunuzda kullanacağınız uygulamalar Google Oyun mağazasıİç mekanda olmak zorunda değil. Çeşitli Android pazarlarında bulunan üçüncü taraf uygulamalarını cep telefonunuza kolayca yükleyebilirsiniz.

c) HarmonyOS’lu akıllı telefonlar

Daha önce Huawei akıllı telefonlar da Android işletim sistemiyle donatılmıştı. Ancak daha sonra Huawei HarmonyOSVe şimdi bu işletim sistemine sahip cep telefonlarını piyasaya sürmeye karar verdi. Bunun arkasında birçok farklı neden var. Nedenlerini haberimizde bulabilirsiniz. Huawei ticari telefonlar arasındaki temel fark Google desteğine olduğunu gösterme. Ama Google Play Store’da böyle Android uygulama pazarında Mevcut uygulamalara erişmenin farklı yolları vardır. Öte yandan Huawei markalı akıllı telefonların sunduğu birçok farklı avantaj bulunuyor. Bu da Huawei cep telefonu incelemesi Sayfamızda bulabilirsiniz.

3) Ekran nasıl olmalı?

Cep telefonu seçiminde ekran boyutunun önemli bir kriter olduğunu söyleyeceğiz ancak son yıllarda piyasaya çıkan yeni telefonların ekranları artık oldukça büyük. Bu nedenle küçük ekranlı bir telefon bulmak isteseniz bile zor olabiliyor. Bu yüzden monitör seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli şey, Sunduğu doğruluk ve sunduğu güncelleme tutar. Yüksek çözünürlüklü ekranlar daha iyi görünürlük sağlarken, beraberinde daha yüksek yenileme hızına sahip ekranlar daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar. Ayrıca bazı modern akıllı telefon modellerinde ekranlar bulunur. TÜV Rheinland Desteklendiğini göreceksiniz. Amaç, ekranın yaydığı mavi ışık miktarını azaltarak göz yorgunluğunu azaltmaktır. Bütçeniz de uygunsa yüksek çözünürlüklü, yüksek yenileme hızı ve bu tür sertifikalı monitörleri tercih etmenizi öneririz.

4) Beklenen performansınız nedir?

Bir akıllı telefon satın alırken performans bir diğer önemli konudur. Hiç kimse satın aldığı cep telefonunun iki uygulamayı açtığı için yavaşladığını görmek istemez. Yani bakmanız gereken şey çok basit:

  • şifacıVe Veri deposu E depolama ünitesi. İşlemci seçerken yüksek MHz değerlerine dikkat etmeli ve işlemcinin performansını ve verimliliğini gözden geçirmelisiniz. RAM, işlemcinin yoldaşı ve yüksek performansa açılan bir kapıdır. Yani bunu daha yüksek RAM ve daha yüksek performans olarak düşünebilirsiniz.

  • Depolama, ihtiyacınız olan depolama alanını da ifade eder. Cep telefonunuzda fotoğraf, video gibi çok sayıda uygulama ve dosya bulundurmak istiyorsanız, Depolama alanı Çok çeşitli akıllı telefon seçeneklerine başvurmak doğru olacaktır.

Cep telefonu seçerken nelere dikkat edilmelidir?

5) Kamerayı seçin

Akıllı telefonların yükselen yıldızı kameralar. Son yıllarda piyasaya sürülen cep telefonlarında genellikle 4 kamera ile karşılaşıyoruz ve her birinin farklı görevleri var. Genel olarak Ana kamera, makro kamera, geniş açılı kamera ve telefoto kamera Büyük arka kameraya sahip akıllı telefonların fiyatları yüksek. Yani çok fotoğraf çekmeyen biriyseniz, basit ön ve arka kameralı telefonlar tam size göre olabilir. Sosyal medyada sık sık fotoğraf paylaşan biriyseniz, videolarla desteklemek istiyorsanız, Alacağınız cep telefonunun gece net fotoğraf çekmesini istiyorsanız çantanın ağzını biraz açmanız gerekiyor. Özellikle dijital içerik üretiyorsanız, tüm bu kameralara ve daha fazla özellik sunanlara yönelmek doğru olacaktır.

6) Pil ömrü ne kadardır?

Ne kadar iyi bir cep telefonu alırsanız alın, ancak pil ömrü kadar kullanabilirsiniz. Pil kapasitesi pil ömrünü uzatmak için önemlidir, bu nedenle bir cep telefonu seçerken pil kapasitesi ne kadar yüksekse pil ömrünün de o kadar uzun olduğunu göz önünde bulundurabilirsiniz. Ancak buna ek olarak akıllı telefonda kullanılan işlemci ve işletim sisteminin güncel olup olmadığı, ekran çözünürlüğü ve yenileme hızı pil ömrünü etkileyen diğer faktörler.

Temel olarak, daha yüksek pil, elbette daha uzun pil ömrü anlamına gelir, ancak güç tasarrufu modları da önemlidir. Özellikle amiral gemisi cep telefonlarında birden fazla güç tasarrufu modu bulunmaktadır. Öte yandan telefondaki işlemcinin AI yetenekleri ile pil tüketimi de cep telefonu kullanım alışkanlıklarınıza göre optimize edilebiliyor.

Pil ömrünün yanı sıra hızlı şarjdan da bahsedelim. Birçok yeni nesil akıllı telefon zaten hızlı şarj özelliğine sahip. Çok hızlı gönderilen seçenekler bile var. Bunlar cep telefonunun daha hızlı şarj olmasını sağlayan ve zamandan tasarruf sağlayan önemli özelliklerdir. Ancak, aşırı şarjın cep telefonunun piline zarar verdiğini ve bu nedenle pilin sağlıklı kalması için telefonunuzu ölçülü olarak şarj etmeniz gerektiğini de söyleyelim.

7) Hizmetin önemi nedir?

Yukarıdaki maddelere göre bir cep telefonu almaya karar verirseniz, satın almadan önce servis ağını kontrol etmenizi öneririz. Telefonun özellikleri fiyatına göre çok ama çok iyi olabilir ama marka çok iyi. Teknik servis desteği Değilse, satın almadan önce tekrar düşünmeniz gerekir. Çünkü cep telefonunuzla ilgili bir sorununuz olduğunda muhatap bulamamak paranızın boşa gitmesine neden olabilir. Bunun için satın almayı düşündüğünüz cep telefonu hakkında internette kısa bir araştırma yapmanız ve incelemeleri okumanız yeterli.

Bu içerik de ilginizi çekebilir

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

                                                                                                                                                                                                                                   .
istanbul escort deneme bonusu veren siteleruetds masal oku
panel çit instagram takipçi alma Mobil Sohbet Sohbet siteleri İstanbul Alarm Sistemleri Kredi Çıkmayana Kredi İstanbul gazaltı kaynak makinesi tenis kursu