16 uygulama Google Play’den atıldı – Bilgisayar Tamir Servisi

16 uygulama Google Play’den atıldı

Araştırmacılar, çalıştırdıkları Android cihazların Bu, pillerinin daha hızlı bitmesine ve normalden daha fazla veri kullanmasına neden olabilir. Google, kötü amaçlı etkinliği tespit ettikten sonra Play Store’dan 20 milyondan fazla yüklemeye sahip 16 uygulama başlattı.

Güvenlik firması McAfee, söz konusu uygulamaların aslında el feneri, kamera, QR okuma ve ölçüm dönüştürme gibi meşru işlevler sağladığını söyledi. Ancak uygulamalar açıldığında, onları sahte yapan ek kodlar indirirler. Şu andan itibaren, virüslü cihazlar, alınan tıklama reklamlarının sayısını yapay olarak artırmak ve belirli web sayfalarını arka planda açmak gibi işlemleri Google’ın Firebase Bulut Mesajlaşma platformu üzerinden yürütüyor. Şirket ayrıca, dolandırıcılık devam ederken cihazın yaptığı ek ağ isteklerinin küçük bir örneğini gösteren aşağıdaki ekran görüntüsünü de paylaştı.

Tüm kötü amaçlı uygulamalar, bir araç görevi gören ve gizli reklam yazılımı hizmetlerini çalıştıran com.liveposting adlı bir kod kitaplığı ile birlikte gelir. Diğer uygulamalar ayrıca com.click.cas adlı ek bir kitaplıkla birlikte gelir. Otomatik tıklama işlevine odaklanan kitaplığın bu sahtekarlığını gizlemek için uygulamalar, kitaplıkları başlatmadan önce kurulumdan yaklaşık bir saat bekler.

Keşfedilen uygulamalar şunlardır:

Bir Google sözcüsü yaptığı açıklamada, McAfee tarafından bildirilen tüm uygulamaların kaldırıldığını söyledi. Oyuncu şöyle devam etti:Kullanıcılar, bu uygulamaları Android cihazlarda engelleyen Google Play Protect’in de keyfini çıkarıyor.Sözcü, uygulamaların engellenirse nasıl 20 milyon indirmeye ulaştığını soran bir soruya yanıt vermedi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın