80 yıldır okyanusları zehirliyor – CHIP Online – Bilgisayar Tamir Servisi

80 yıldır okyanusları zehirliyor – CHIP Online

II. Dünya Savaşı sırasında toksinlerle dolu kargosu ile batan ve V-1302 John Mahen O zamandan beri, onun adını taşıyan bir geminin enkazı, Kuzey Denizi’nin Belçika kıyısında yatıyor. Başlangıçta, bir Alman balıkçı teknesiydi, ancak daha sonra II. Dünya Savaşı sırasında bir devriye botu olarak yeniden konuşlandırıldı. Bu arada, 1942’de RAF tarafından saldırıya uğradı ve batırıldı.

Aslında V-1302, I. Dünya Savaşı ve II. Dünya Savaşı sırasında batırılan gemilerden sadece bir tanesidir. Bütün bunlar topluca Yaklaşık 20,4 milyon ton petrol ürünü içerdiğine inanılıyor. Bu, korkutucu olsa da kirleticilerle dolu olduğu anlamına gelir.

Bilim adamları, bu kirleticilerin çevreyi nasıl etkilediğini belirlemek için V-1302’den ve yakın çevredeki deniz tabanından tortu örnekleri aldı. Analizler, gemi enkazının nikel ve bakır gibi ağır metaller, polisiklik aromatik hidrokarbonlar (kömür, ham petrol ve benzinde bulunan kimyasallar), arsenik ve patlayıcı bileşikler dahil olmak üzere çeşitli toksik kirleticileri çevreye sızdırmaya devam ettiğini ortaya koydu.

Mikrobiyal analizler sadece dökülen gemi enkazının yakın çevresindeki kirleticileri değil, aynı zamanda Ayrıca deniz tabanındaki mikrobiyomu da değiştirdiğini ortaya koydu. Bunun nedeni, bazı garip mikropların (PAH’ler gibi)Rhodobacteraceae, Rhodobacteraceae ve Chromatiaceae) ve bu nedenle en kirli alanlar arasında daha yüksek konsantrasyonlarda bulunur.

Başka bir mikrop grubu desülfobulbiya Sülfat gibi sülfat indirgeyen bakteriler gemi enkazlarında yaşar ve korozyona katkıda bulunur.

alimler”Batıklar yapay resifler olarak işlev görebilir ve muazzam bir tarihi değere sahip olabilir. Ancak bu arada, doğal çevreye kasıtsız olarak sokulan tehlikeli insan yapımı nesneler olabileceğini unutmamalıyız.“Diyor ki, tam da bu nedenle bugün keşfedilen gemilerin enkazları denizden çıkarıldı.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın