AB, Starlink’in Ukrayna masraflarını karşılamak için bir anlaşma imzalayabilir… – Bilgisayar Tamir Servisi

AB, Starlink’in Ukrayna masraflarını karşılamak için bir anlaşma imzalayabilir…

Elon Musk’ın şirketi SpaceX geçtiğimiz günlerde Ukrayna’daki Starlink uydu servislerinin Pentagon’dan olduğunu duyurdu. Fon talebi. Bunun hemen ardından Musk, bu sefer kaybetseler bile hizmeti vermeye devam edeceklerini söyledi. Tweet attı.

Ama haberlere göre, Avrupa Birliği, Starlink için ödeme yapmayı düşünüyor. Avrupa Birliği, SpaceX’in hizmetlerini aniden keserek Ukrayna ordusunun savaş zamanı iletişimini etkileyeceğinden korkuyor. Diğer bir deyişle, Elon Musk’a pek güvenmiyor gibi görünüyor.

Avrupa Birliği’nin baş diplomatı Joseph Borrell Konuyu Pazartesi günkü AB toplantısında gündeme getirdi. Bu konudaki tartışmalar henüz erken bir aşamadadır.

Elon Musk, Starlink’in Ukrayna operasyonlarının SpaceX’e şimdiden 80 milyon dolara mal olduğunu ve bu yılın sonuna kadar 100 milyon doları aşacağını duyurdu. Ayrıca ünlü milyarder, Ukrayna’ya gönderilen 25.300 istasyondan sadece 10.630’unun hizmet için ödendiğini tweetledi.

Bir AB yetkilisi Financial Times’a verdiği demeçte, “Şimdilik, Musk’ın bedelini ödemesinden mutlu olmalıyız. Ama aynı zamanda dikkatli olmamız gerekiyor. Ukraynalılar onun interneti bir şekilde keseceğinden çok endişeliler.”

Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielus Landsbergis Öte yandan Politico’ya, Ukrayna’da internet erişiminin bir gün uyanacağını ve şöyle diyeceğini söyledi.Artık öyle hissetmiyorum ve bu yeterli‘Çok güçlü’ diyebilen birinin eline bırakılmamalıdır.

Resmi bir sözleşme, SpaceX’i Ukrayna’da hizmet sağlamak zorunda bırakacaktır. Tartışmaların, Kiev’in son haftalarda ön cephede Starlink cihazlarının kesintiye uğradığını bildirdiği bir zamanda geldiğini de belirtmekte fayda var.

Avrupa Birliği de alternatif uydu bağlantısı seçeneklerini araştırıyor. Pentagon ayrıca hizmetleri finanse etmek için SpaceX ile görüştüğünü ve diğer alternatifleri araştırdığını duyurdu.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın