ABD’de her şey artarken cep telefonları ucuzluyor görünüyor? İşte garip görünen durumun nedeni… – Bilgisayar Tamir Servisi

ABD’de her şey artarken cep telefonları ucuzluyor görünüyor? İşte garip görünen durumun nedeni…

ABD’de geçen hafta açıklanan enflasyon verilerine göre, gıda, seyahat ve benzin de dahil olmak üzere çok çeşitli mal ve hizmetlerin fiyatları yükseldi. Ancak bir ürün kategorisindeki yüzde 22’lik düşüş dikkat çekti: akıllı telefonlar.

Bu durum ilk bakışta mantıksız görünüyor. Çünkü akıllı telefonlar çok pahalı ve aslında fiyatları da düşmüyor. Apple, Eylül ayında ABD’de geçen yılki seçeneklerle aynı fiyatlarla yeni iPhone’ları piyasaya sürdü. Akıllı telefonların ortalama satış fiyatı dünya genelindeki pazarlarda artmaya devam ediyor.

Bir CNBC raporuna göre, akıllı telefonlar ucuzlamıyor. İyileşiyorlar. Bu nedenle birçok ürün gibi ABD verilerinde fiyat artışı ölçülmemektedir.

CNBC’nin açıklaması şöyle: Tipik olarak, CPI, yıldan yıla fazla değişmeyen aynı ürünlerin fiyatlarını karşılaştırmayı sever. Örneğin, yumurtaları yumurtalara benzetebilir. Ancak akıllı telefonlar söz konusu olduğunda, ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu (BLS), her yıl daha iyi hale gelen cihazları kontrol ediyor. Akıllı telefonlar iyileşiyorsa ve fiyatları aynı kalıyorsa, BLS bir fiyat düşüşü kaydeder.

BLS Ekonomisti Jonathan Church, “Akıllı telefon endeksinde önemli bir düşüş oldu. Bu büyük ölçüde kalite iyileştirmelerinden kaynaklanıyor” o diyor.

BLS yılda iki kez yeni akıllı telefon modellerini inceler ve daha iyi kameralara, ekranlara veya diğer yeni özelliklere sahip olup olmadıklarına bakar; Gelişimini ölçer.

Church, “Akıllı telefonlar için ekran boyutu, RAM, işlemci hızı, telefon kamerası veya arka kamera, katlanabilir veya bunun gibi bir şeyden bahsediyoruz” diyor.

Bu kontrolden sonra BLS bir “kalite ayarı” gerçekleştirir. Yeni iPhone’un fiyatı artmaz ama yeni özellikler alırsa, CPI bu cihazı eskisinden daha değerli görür ve tüketicilerin aynı paraya daha fazla değer elde ettiğini varsayar.

Rapora göre, BLS akıllı telefon teknolojilerini 2019 sonlarında bir başlangıç ​​noktasına endeksledi ve Apple’ın en yeni cihazı iPhone 11 ve Samsung’un en iyi cihazı Galaxy S10 oldu. Aslında, Tüketici Fiyat Endeksi’ne göre akıllı telefon fiyatları 2019’dan beri düştü.

Bu ölçüm için BLS web sitesinde aşağıdaki bilgiler sağlanır:

“…bu kategorideki ürünler için, TÜFE her ay seçilen ürünlerin cari fiyatlarını alır. Belirli kalemlerin değişen özellikleri de belirlenir ve gözden geçirilir. Bir ürünün fiyatı değiştiğinde, BLS bunun nedenini belirlemeye çalışır. değişiklik için; ancak, özellikler kalırsa Değişmemiş TÜFE genellikle hiçbir şeyi değiştirmez Düzeltme yapılmadan bir fiyat değişikliğini yansıtır Değiştirilen ürün esasen önceki ürünle aynıysa, TÜFE değiştirilen ürün ile önceki ürün arasındaki herhangi bir fiyat farkını değerlendirebilir. ürün, özelliklerini değiştirirse ve rapor edilen değişiklik tüketiciye çok az değer katarsa, TÜFE ayarlanmamış fiyat değişikliğini gösterecektir.Örneğin, belirli bir akıllı telefonun rengini değiştirmek, ürünün kalitesinde bir değişiklik değildir. cihaz”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın