Armageddon gerçek oldu: NASA, Dart uzay aracı ile Deimorpos asteroidine çarptı – Bilgisayar Tamir Servisi

Armageddon gerçek oldu: NASA, Dart uzay aracı ile Deimorpos asteroidine çarptı

NASA, 344 milyon dolarlık Dart uzay aracını kasıtlı olarak bir asteroide çarptı. Çarpışma, Dünya için tehdit oluşturabilecek asteroitlere karşı bir savunma stratejisinin provası.

Dünya’dan ayrıldıktan yaklaşık 10 ay sonra, 344 milyon dolarlık bir uzay aracı, Armageddon’dan ilham alan bir sonla karşı karşıya. Çift Asteroid Yönlendirme Testi (DART) Görev, benzersiz bir savunma tekniğini test etmek için kasıtlı olarak bir asteroide çarptı.

NASA, gelecekte Dünya’yı yaklaşan bir asteroidden kurtarmak için kullanılabilecek bir kinetik çarpma teknolojisini test etmek için ikili bir asteroid sistemine sonda başlattı. Didimbir vuruş. Uzay aracı, yörüngesini hafifçe değiştiren asteroit sistemi Didymos’un bir uydusu. demorfozSaatte 24.000 kilometre hızla düştü.

Bildirildiğine göre, çarpma, asteroidi beraberindeki uzay kayasının etrafında biraz daha sıkı bir yörüngeye sokacak kadar etkili. Bu, ölümcül bir asteroit yolumuza çıkarsa, ona rehberlik etmek için savaşma şansımız olacağını gösteriyor.

James Webb Uzay Teleskobu Hubble teleskobu da dahil olmak üzere kameralar ve teleskoplar uzay aracını tespit etti ve etkiyi görme görevini kaydetti.

Dünya’dan yaklaşık 9,6 milyon kilometre uzaklıktaki Demorphos, aslında Yunanca’da Didymos adlı daha büyük bir asteroitin yoldaşıdır. 1996 yılında keşfedilen Didymus o kadar hızlı dönüyor ki, bilim adamları sonunda bir hilal oluşturan materyali döktüğüne inanıyorlar. Demorphos, ana gövdesinin yörüngesinde 1,2 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Etki ortaya çıkmış olsa da, Demorphos’un seyrini doğrulamak birkaç hafta veya daha uzun sürecektir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın