Bilim insanları, ışık hızının yedi katına çıkan bir gözlem yaptı ama… – Bilgisayar Tamir Servisi

Bilim insanları, ışık hızının yedi katına çıkan bir gözlem yaptı ama…

Bir NASA basın açıklamasına göre, 2017 yılında bilim adamları, enerjisinin “süpernova benzeri” olduğu söylenen güçlü bir radyasyon jeti ile iki nötron yıldızının inanılmaz bir çarpışmasını gözlemlediler.

Ancak karmaşıklığı nedeniyle bilim insanlarının bugüne kadar toplanan tüm verileri detaylı bir şekilde incelemesi gerekmiştir. Diğer birçok ilginç keşif arasında ışıktan daha hızlı hareket ediyormuş gibi görünen nesneler vardı. Bu teoride imkansız olmalı. Neyse ki, bu durumun çok mantıklı bir açıklaması var.

Işık hızından daha hızlı: neden?

GW170817 adlı bir olayOlay, nötron yıldız ikili birleşmesi olarak bilinir. Nötron yıldızları, bir zamanlar büyük kütleli yıldızların çökmüş çekirdekleri ve evrendeki en yoğun nesnelerden bazılarıydı. NASA, bunlardan birinin sadece bir çay kaşığı büyüklüğünde olduğunu söyledi.Dünyada ağırlığı 4 milyar ton olacak.

NASA’nın da belirttiği gibi, inanılmaz yoğunlukları ile muazzam bir karizmaları var. Bu nötron yıldızlarından ikisini bir arada tutacak kadar büyük olan bu yerçekimi, bilim adamlarının, yerçekimi dalgalarını ve gama radyasyonunu uzaya yayan patlayıcı bir çarpışmada birleşen bir nötron yıldızının birlikte keşfettiği ilk vakadır.

Hubble Uzay Teleskobu, patlamadan sonra iki nötron yıldızının bir kara deliğe çöküşünü gözlemledi. Daha sonra kara deliğin etrafında dönen bir disk oluştu ve bu da inanılmaz hızlı madde jetlerini uzaya fırlattı. Bulgularını Ulusal Bilim Vakfı’nın bulgularıyla birleştiren bilim adamları, uçakların ne kadar hızlı hareket ettikleri de dahil olmak üzere olayı çok kesin bir şekilde bir araya getirmeyi başardılar.

Hubble gözlemlerinden elde edilen veriler başlangıçta jetlerin ışık hızının yedi katı hızla hareket ettiğini gösterdi. Tabii ki, bu imkansız olmalı. Bilim adamları, bu çelişki, Bunu sınır ötesi hareket olarak bilinen bir olaya bağlıyorlar.. NASA, esasen, jetler gezegenimize neredeyse ışık hızında yaklaştıklarından, daha sonraki noktalarda yayılan ışığın her seferinde daha kısa bir seyahat mesafesine sahip olduğunu ve bunun gerçekte olduğundan daha hızlı hareket ediyor gibi görünmesini sağladığını söyledi.

Bilim adamları bazı ek hesaplamalarla gerçek hızı buldular ve Işık hızının en az yüzde 99,97’si olduğunu belirlediler. Bilinen kuralları çiğnemese de yine de çok hızlı olduğu söylenebilir.

Bu hafta Nature’da yayınlanan bir araştırma makalesinde, bilim adamları, sonuçlarının gelecekte nötron yıldızı birleşmelerinin daha doğru bir şekilde izlenmesine izin vereceğini ve bunun da evrenin genişleme hızının hesaplanmasına yardımcı olabileceğini umduklarını söylüyorlar.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın