Bilinen en eski yıldız haritası – Bilgisayar Tamir Servisi

Bilinen en eski yıldız haritası

Bir ortaçağ Hıristiyan metninin altına gizlenmiş bir tarihçi, COVID-19 karantinası sırasında eski bir el yazmasının fotoğraflarını inceliyor. Bilinen en eski yıldız haritası olduğuna inanılanları keşfedin. Bilinen diğer tüm girişimlerden yüzyıllar önce yıldızların haritasını çıkaran, uzun süredir kayıp olan Yıldız Kataloğu bile olabilir. yıldız kataloğu Yunan astronom Hipparchus’un eseri (MÖ 190-120).

El yazması, Mısır Sina’sındaki St. Catherine Rum Ortodoks manastırında bulundu ve 10-11 arasındaki döneme tarihleniyor. Yüzyıllardan kalma Süryanice metinler içeriyordu (şimdi Washington DC İncil Müzesi’ne ait). Bununla birlikte, metinler temiz ve yeniden kullanılmış parşömen üzerine yazılmıştır ve altında daha eski Hıristiyan metinlerinin bulunduğuna inanılmaktadır.

Cambridge Üniversitesi’nden Dr.Peter Williams2012 yılında öğrencilerine sayfaları kontrol etme görevini verdi. Bir öğrenci metinleri çalıştığında, işi genellikle astronom ve araştırmacı yapar. EratostenKendisine atfedilen Yunanca bir parça buldu.

Keşiften sonra, sayfa 10-11. Sayfalar, yüzyıllar boyunca yazılmış gizli metni geliştirmek için birleştirmek için algoritmalar kullanılmadan önce, farklı ışık dalga boylarında fotoğraflanarak ve multispektral görüntüleme kullanılarak yeniden analiz edildi.

Williams, beşinci veya altıncı yüzyılda Eratosthenes tarafından yazılan yıldızların kökenini anlatan efsaneler içerdiği bulunan bir metnin resimlerine bakarken, metnin, Fransız Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi’ndeki uzmanlarla iletişime geçmesini isteyen bir bölüm içerdiğini fark etti. CNRS). ) Paris’te. Görünüşe göre eski yıldızın koordinatlarını bulmuş.

Gezegenimiz dönerken ekseni üzerinde hafifçe salınım yaptığından (presesyon olarak bilinen kabaca 26.000 yıllık bir döngüde), yıldızların gece gökyüzünde görünme şekli her 75 yılda bir yaklaşık bir derece değişir. Bu, gece gökyüzünün modern haritalarını ve ters modellemeyi kullanarak, araştırmacıların ilk gözlemlerin ne zaman yapıldığını söyleyebildiği anlamına geliyor. Ekip, verilen yıldız koordinatlarının, 129 civarında, Hipparchus’un çalıştığı koordinatlarla eşleştiğini buldu.. Astral haritanın zamanını belirleme yöntemi, hareketi algılayan kişinin ismine bağlıdır. Hipparcos Ek önemi vardır.

yüzyıllardır aranan

Bilim adamları yüzyıllardır Hipparchus’un yıldız kataloğunu araştırıyorlar. Antik metinler Hipparchus’un yıldız haritalamasına atıfta bulunur, ancak bu çalışmanın daha önceki herhangi bir bölümünün yokluğu, varlığı hakkında şüphe uyandırır.

Ekip, daha sonraki çalışmalarda bulunan birkaç önemli takımyıldızın koordinatlarının da Hipparchus’tan gelmiş olması gerektiğine inanıyor, ancak kanıtlar Ptolemy’nin Hipparchus’un koordinatlarını çalmadığını gösteriyor. Çünkü Hipparchus’un çalışması Ptolemy’ninkinden daha doğruydu.

Berlin Hür Üniversitesi’nde gökbilimci Matthew OssendrijverNature dergisinde yapılan açıklamada, “Yeni parça bunu çok daha net hale getiriyordiyor ve devam ediyor:Literatürde neredeyse sanal bir şey olarak dolaşan bu yıldız kataloğu çok somut hale geldi.

Ekip, görüntüleme tekniğinin, Avrupa’daki kütüphanelerde yeniden kullanılmış binlerce başka el yazması da dahil olmak üzere sonraki metinlerde kullanılacağını ve belki de üzerinde çalışılacak daha fazla yıldız koordinatını ortaya çıkaracağını umuyor.

Çalışma, Astronomi Tarihi Dergisi’nde yayınlandı.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın