Cassini uzay aracından etkileyici yeni görüntüler… – Bilgisayar Tamir Servisi

Cassini uzay aracından etkileyici yeni görüntüler…

Cassini uzay aracı, Satürn’ün atmosferinde yıllardır yanıyor. Ancak yeni görüntüler ve ondan gelen veriler hala analiz ediliyor.

araştırmacılar, Satürn’ün halkaları Bu raporda görülen karelerle sonuçlanan 41 örtülmeden (halkalar güneşin önünde olacak şekilde) bir veri dizini tamamlayın. Halkalardaki parçacıkların bazı güneş ışığını bloke etmesi, önemli bir bilgi seti sağlar.

Halkaları oluşturan parçacık boyutları, halkaların yoğunluğu ve bu dikkat çekici yapıların içindeki özellikler bu gözlemlerle tahmin edilebilir. Bu önemli ölçüme görsel derinlik denir. Oklüzyon sırasında, ışık bir arka plan ışık kaynağından (bu durumda Güneş) saçılır veya halkalardaki parçacıklar tarafından emilir. Işık miktarı, optik derinliğin doğrudan bir ölçümüdür.

Halkalar ile Cassini arasındaki açının bilinmesi halkalar hakkında üç boyutlu bilgi sağlar ve bu bilgi sayesinde halkaların özellikleri incelenebilir. Ayrıca araştırmacılar, halkaların nasıl oluştuğunu öğrenmek için bu verilerin çok önemli olduğunu düşünüyor.

SwRI Uzay Bilimleri Departmanında baş yazar ve araştırmacı Stephanie Jarmack yaptığı açıklamadaNASA’nın Cassini uzay aracı, yaklaşık yirmi yıldır, buzlu uydular ailesi olan Satürn’ün harikalarını ve imza halkalarını paylaştı, ancak hala halka sisteminin kökenini kesin olarak bilmiyoruz.Dedi ve devam etti:Kanıtlar, halkaların nispeten küçük olduğunu ve bir buz ayının veya kuyruklu yıldızın yok edilmesinden oluşmuş olabileceğini gösteriyor. Ancak herhangi bir köken teorisini desteklemek için halkaların parçacık boyutu hakkında iyi bir fikir edinmemiz gerekir.

Son zamanlarda farklı bir araştırmacı ekibi, halkaların buzlu bir ayın yok olmasının sonucu olduğunu öne sürdü. Bu kayda değerdi çünkü Satürn’ün Neptün ile bağlantısıyla ilgili başka bir gizemi de açıklayabilirdi. Bu veriler, bu hipotezi daha fazla test etmeye yardımcı olabilir.

Cassini, tıkanmalara ek olarak yıldız arızalarını da kaydeder. Her iki veri seti de birbiriyle tutarlı görünüyor ve halkaların özelliklerine ilişkin önemli bilgiler sağlıyor.

Garmak”Güneş’ten gelen ışığın dalga boyuna baktığımızda, bu gözlemler bize Satürn’ün halkaları ve en küçük parçacık boyutları hakkında fikir verdi.Dedi ve devam etti:UVIS, toz parçacıklarını mikron düzeyinde tespit ederek, sistem içindeki halka parçacıklarının çarpışmalarının ve yıkımlarının kökenini ve etkinliğini anlamamıza yardımcı olabilir.

Veri seti Icarus dergisinde yayınlandı…

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın