Deja vu nedir? Neden Deja vu yaşarız? – Bilgisayar Tamir Servisi

Deja vu nedir? Neden Deja vu yaşarız?

Yine de imkansız, daha önce aynı durumu yaşadığınıza dair garip bir his yaşadınız mı? Başka bir deyişle, bazen daha önce olmuş bir şeyi anımsadığınızı hissettiniz mi? Déjà vu olarak bilinen bu fenomen, filozofları, nörologları ve yazarları çok uzun bir süre şaşırttı.

On dokuzuncu yüzyılın sonlarından itibaren FransızcagörüldüDéjà vu’ya neyin sebep olabileceğine dair çeşitli teoriler ortaya çıkmaya başladı, bu da “bölgeye ulaşmadı” anlamına geliyordu.

Paranormalden bilimsele geçiş

Bu bin yılın başında, Alan Brown Araştırmacıların şimdiye kadar déjà vu hakkında yazdığı her şeyi gözden geçirmeye karar verdim. Bulabildiği şeylerin çoğu, geçmiş yaşamlar veya psişik yetenekler gibi doğaüstü şeylerle uğraşan doğaüstü bir tada sahipti. Ancak, sıradan insanları deja vu deneyimleri hakkında araştıran araştırmalar da buldu. Brown, tüm bu makalelerden déjà vu hakkında bazı önemli bulgular elde edebildi.

Örneğin, Kahverengi İnsanların yaklaşık üçte ikisinin hayatlarının bir noktasında deja vu yaşadığını belirledi. Deja vu için en yaygın uyarıcının bir sahne veya bir yer olduğunu ve bir sonraki en yaygın uyarıcının konuşma olduğunu belirledi. Ayrıca tıp literatüründe deja vu ile beyindeki belirli nöbet türleri arasındaki olası ilişki hakkında kanıtlar buldu.

Brown’ın incelemesi, déjà vu konusunu ana bilim dalına getirdi, çünkü hem bilişsel bilim adamlarının okumaya eğilimli olduğu bilim dergilerinde hem de bilim adamları için bir kitapta yer aldı. Çalışmaları, bilim adamlarının déjà vu’yu araştırmak için deneyler yapmaları için bir katalizör görevi gördü.

Psikoloji laboratuvarında Deja vu testi

Ann Cleary, Colorado Eyalet Üniversitesi’nde Bilişsel Psikoloji ProfesörüO, araştırma ekibiyle birlikte, Brown’ın çalışmasına dayanarak olası deja vu mekanizmaları hakkında hipotezleri test etmeyi amaçlayan deneyler yapmaya başladı. Mevcut bir sahne ile hafızanızda hatırlamadığınız bir sahne arasında uzamsal bir benzerlik olduğunda déjà vu’nun meydana gelebileceğine dair yüzyıla yakın hipotezi keşfedin. Psikologlar buna Gestalt bilgi hipotezi diyorlar.

Örneğin, hasta bir arkadaşınızı ziyarete giderken bir hastane ünitesindeki bir bakım istasyonunun yanından geçtiğinizi hayal edin. Daha önce bu hastaneye hiç gitmemiş olsanız bile, hissettiğiniz bir hisle bunu daha önce yaşadığınızı düşünebilirsiniz. Mobilyaların ve bazı nesnelerin mekana yerleştirilmesi de dahil olmak üzere déjà vu denemesinin arkasındaki sebep. Sahne ayarı, geçmişte deneyimlediğiniz farklı bir sahne ayarıyla aynı olabilir.

Bakım istasyonunun düzeni – tezgahtaki mobilya ve eşyalar ve salonun köşelerine bağlanma şekli – muhtemelen koridordaki tabela ve mobilyalara göre bir grup resepsiyon masasının nasıl düzenlendiğiyle aynıdır.

Bu fikri laboratuvarda keşfetmek için Cleary ve ekibi, insanları sahnelere yerleştirmek için sanal gerçeklik kullandı. Bu şekilde, insanların kendilerini içinde buldukları ortamları manipüle edebildiler; Bazı sahneler aynı mekansal düzenlemeyi paylaşırken, bazıları farklıydı. beklenildiği gibi, Deja vu, insanların daha önce gördükleri ama hatırlamadıkları bir sahneyle aynı mekansal düzenlemeye sahip bir sahnede olduklarında meydana gelme olasılığı daha yüksekti.

Bu araştırma, déjà vu’ya katkıda bulunan bir faktörün, yeni bir sahnenin, o sırada bilinçli olarak akla getirilmemiş bir sahneye uzamsal benzerliği olabileceğini savunuyor. Ancak bu, déjà vu’nun tek nedeninin uzamsal benzerlik olduğu anlamına gelmez. Büyük olasılıkla, sahneyi veya durumu tanıdık kılan şeye birçok faktör katkıda bulunabilir. Ama en azından artık bu gizemli fenomende rol oynayan ana faktörlerden birini biliyoruz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın