Elektrikli otomobil lastikleri, standart lastiklerden neden farklı? – Bilgisayar Tamir Servisi

Elektrikli otomobil lastikleri, standart lastiklerden neden farklı?

Elektrikli otomobiller ile konvansiyonel araçlar ve araçlar arasındaki en büyük fark elbette motorları ve performanslarıdır. Ancak bu büyük farklılıklar, bazı ilginç farklılıkları da beraberinde getiriyor. Buna en güzel örnek, kullanılması tavsiye edilen lastik türüdür.

Elektrikli araçlar, geleneksel otomobillerden farklı davranır. Fark edilir derecede daha ağır olmasının yanı sıra, çok daha yüksek tork seviyelerinde hızlanır. Bu nedenle, onlara ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak tasarlanmış lastikler sağlanması tavsiye edilir.

Elektrikli araçlar için tasarlanmış lastikleri bulmak artık nispeten kolay ve elektrikli araçların performansını artıran çeşitli özelliklerle geliyor. Bu lastikler yalnızca ağırlığı ve torku artıracak dayanıklılığa sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda EV aralığını etkiler ve yol gürültüsünü azaltır. Bir EV’niz varsa ve optimum performans istiyorsanız, Bu tür bir lastiği satın almanız önerilir..

Elektrikli bir arabaya standart lastikler takmak elbette mümkündür, ancak tavsiye edilmez. Elektrikli bir araçta standart lastik kullanmak güvenli olsa da hem aracınızın performansında hem de lastik ömründe önemli bir azalma bekleyebilirsiniz.

Her zaman aldığınız lastikleri satın almak ya da zaten sahip olduğunuz lastikleri kullanmak cazip gelebilir. Ancak bunu yapmak pek pratik olmayacaktır. Elektrikli araç lastikleri, elektrikli araçların benzersiz gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanmıştır.

Elektrikli otomobil lastikleri ekstra ağırlığı taşıyor

Elektrikli araçlar, geleneksel araçlardan daha ağırdır. Bu, büyük ölçüde, kendi başına 450 kilograma kadar çıkabilen pillerden kaynaklanmaktadır. Elektrikli araç lastikleri, ekstra ağırlığı karşılamak için daha iyi yapısal destek sunmak üzere tasarlanmıştır. Elektrikli bir arabaya standart lastikler takarsanız, lastikler yalnızca daha hızlı aşınmakla kalmaz, aynı zamanda şekillerini hafifçe kaybeder ve bu da onları kullanmayı çok daha zorlaştırır.

Elektrikli otomobil lastikleri daha yüksek tork için geliştirildi

Elektrikli araçlar, geleneksel araçlara göre daha fazla torka sahiptir. Daha önce elektrikli bir araba sürdüyseniz, muhtemelen ne kadar hızlı hızlandığını fark etmişsinizdir. Elektrikli araç lastikleri, kaymayı önlemek için daha yüksek bir çekiş seviyesine ihtiyaç duyar. Bu genellikle çok büyük merkezi kaburga desenleriyle gerçekleştirilir. Bu tip lastik, hava şartlarından bağımsız olarak elektrikli bir aracın çekiş kaybetmeden hızlanmasını sağlar.

Elektrikli araba lastikleri daha az ses çıkarır

Elektrikli otomobiller için tasarlanan lastikler, genellikle ses emici köpükle gelir ve bu da onları standart lastiklerden daha sessiz hale getirir. Geleneksel içten yanmalı motorlardan gelen gürültü standart lastiklerin sesini maskelediğinden, standart lastikler bu şekilde tasarlanmamıştır. Elektrikli arabalar mümkün olduğunca sessiz olacak şekilde tasarlanmıştır ve standart lastikler takarsanız, muhtemelen neredeyse hiç fark edilmeyen sesler duyarsınız.

Elektrikli otomobil lastikleri menzili artırıyor

Elektrikli otomobil lastikleri hala yuvarlak olmasına rağmen standart lastiklerden biraz farklıdır. Daha uzun ve daha dar olma eğilimindedirler. Bu lastik türü, yuvarlanma direncini azaltmak ve elektrikli bir aracın menzilini artırmak için tasarlanmıştır. Ne yazık ki bu, EV lastiklerinizi standart lastiklerle değiştirirseniz, muhtemelen tek bir şarjla o kadar uzağa gitmeyeceğiniz anlamına gelir.

Elektrikli otomobil lastikleri daha yüksek dayanıklılık sağlar

Elektrikli arabalar, lastiklere ekstra yük bindirir. Eklenen ağırlık ve tork kombinasyonu, lastik aşınma hızını artırır. Elektrikli araçlarda kullanılmak üzere tasarlanmış lastikler, bu sorunla başa çıkmak için en uygun olanıdır. Genellikle hızlı bozulmalarını önleyen yüksek mukavemetli reçine gibi malzemelerle üretilirler. Elektrikli otomobil lastikleri bazen daha pahalı olsa da, genellikle uzun vadede farkı kapatıyor.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın