En büyük örümcek… – CHIP Online – Bilgisayar Tamir Servisi

En büyük örümcek… – CHIP Online

dünyanın en büyük örümceği, Amazon’da iki inç çapındaki dişlerini batırabilecek böcekleri, kemirgenleri ve hatta kuşları aramak için dolaşıyor. Yaklaşık 0,3 m uzunluğunda ve 170 gram ağırlığında olan bu güçlü eklembacaklı, kendisi için de güçlü bir isme sahiptir: Dev kuş yiyici (Goliath).

Bu kamufle edilmiş örümcekler, yuvalarının etrafına sisli ağlar ördükleri, genellikle parçalanmış ve devrilmiş ağaçların içine inşa ettikleri Güney Amerika ormanlarında yaşarlar. Akşam yemeğini eve böyle bir yere götürmenin bir örümcek için zor olabileceğini düşünebilirsiniz, ancak bu büyük eklembacaklı için sadece küçük bir sorun.

dev kuş yiyici (Theraphosa Blondei), 28 cm’ye kadar uzar Sekiz çok kıllı bacağıyla dünyanın en büyük örümceği olarak kabul edilir. Ayrıca yaklaşık 12 cm genişliğinde oldukça büyük bir kabuğa sahiptir.

Aslında daha büyük bacaklı başka bir örümcek türü daha var. 30 cm’de bacakları bu devin bacaklarından biraz daha büyüktür ve bu diğer yırtıcı, diğer boyutlarda daha küçük olduğu için en büyük örümcek olarak kabul edilmez (hala bir fareyi akşam yemeğine sürükleyecek kadar büyüktür).

Kullanılan isimlere rağmen, bu örümcekler sadece kuşları yemezler. a kadar, Esas olarak böcekler, amfibiler ve küçük memelilerle beslenir. Ancak kuşları da avlayabilirler. Dev bir kuşun fırsatçı bir şekilde sis ağlarına hapsolmuş ortak payandalı bir kuşu (Willisornis poecilinotus) yerken görülmesi, araştırmacıları, söz konusu hayvanların geçen yırtıcılar için kolay yiyecek haline gelmemesini sağlamak için yeni öneriler getirmeye sevk etti.

Dev kuş yiyiciler, insan araştırma araçlarının yardımı olmadan kuşları öldürebilirler. Ama yakalama kısmı biraz daha zor.

Ayrıca yem olabilir.

Dünyanın en büyük örümceğini yiyecek olarak gören canlılara baktığımızda, yılanlar diğer tarantula E ceket Memelilerin sevdiğini ancak bu dev örümceklerin onlar için kolay bir av olmadığını görüyoruz. Bacaklarındaki özel yapı, bir yırtıcı yaklaştığında keskin dikenlerle donanmış mızrak benzeri kıllara ateş etmelerini sağlar. Ürtiker olarak da bilinen bu bıyıklar, dişilerin yumurta keselerini de kaplayarak yırtıcıların büyük bir küçük örümcek çuvalına saldırmadan önce iki kez düşünmelerini sağlar.

Erkek dev kuş yiyiciler üremek istediklerinde sperm ağı olarak bilinen bir şey örerler. Bu yapı, her iki ucu açık ve bir kaya veya ağaç gövdesine sabitlenmiş çadır benzeri bir ağdır. Erkek, sperm ağında baş aşağı sürünerek, dişinin dolaşıp alması için spermle donatabilir.

Dünyanın en büyük örümceğinin yavrularının neye benzediğini görmek istiyorsanız Yeni Zelanda’daki Wellington Hayvanat Bahçesi 20 yıl sonra 2020’de geri dönüyor. T. Blondei’yi yumurtadan çıkaran ilk hayvanat bahçesi. Video klip, hayvanat bahçesinde yumurtadan çıktıktan sonra küçük bacaklarını havada sallayan örümcekleri gösteriyor. Vahşi doğada, bir yumurta kesesinde 150’ye kadar örümcek olabilir.

Ayrıca tadı karides gibi olduğu söylenen bu örümceklerin tadına bakmak isterseniz Güney Amerika’ya gitmeyi düşünebilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın