Evet, uyurken ağzı bantlamakla ilgili TikTok trendi tehlikeli olabilir – Bilgisayar Tamir Servisi

Evet, uyurken ağzı bantlamakla ilgili TikTok trendi tehlikeli olabilir

Sosyal medya platformlarından zaman zaman yeni fikirler yayıldı. Ancak bu düşünceler bazen tehlikeli olabilir. Son zamanlardaki bir fikir, uyku sırasında ağzı yapıştırıp bu şekilde burundan nefes almaktır. Bazı TikTok gönderilerinde, insanların bir piyon gibi yatay olarak ağızlarını bantladıkları (ki bu daha tehlikeli bir yöntem olabilir), bazılarının ise dikey olarak daha küçük çubuklara dokunduğu görülüyor.

Güney Kaliforniya Üniversitesi Keck Tıp Fakültesi’nden Dr. Raj Dasgupta, “Eğer obstrüktif uyku apneniz varsa, sorun budur. Çok tehlikeli olabilir.” o diyor. Uyku bozukluğu en sık görülen uyku bozukluklarından biridir. 2019 yılında yapılan bir araştırmaya göre, 30 ile 69 yaşları arasındaki 1 milyardan fazla insan bu durumdan muzdarip. Aslında, uzmanlar sayının çok daha yüksek olabileceğine inanıyor çünkü milyonlarca insan hala teşhis edilmemiş durumda.

Cleveland Clinic: Önerilmez

Cleveland Clinic de aynı sorunu, “Uyku apnesi veya horlama tedavisi için ağızdan bant kullanılması önerilmez” diyerek bir makalede dile getirdi. Uyku uzmanı Cynthia Peña-Urbea, kişinin neden sözlü kayıt konusunda şüpheci olabileceğini de açıklıyor.

Tiktok’ta viral olan videolara göre ağız macununun amacı nefesi buruna yönlendirmek. Ancak, şu ana kadar araştırma sonuçsuz görünüyor. Örneğin, 2022’de yapılan bir araştırma, 10 hastanın ağızları yapıştırıldıktan sonra bile ağızdan nefes almayı denemeye devam ettiğini buldu. (Görürüz)

Dr. Orbea, “Oral greftlerin faydasını destekleyecek yeterli güçlü kanıt yok. Ağızdan aşılama, herhangi bir uyku bozukluğunu tedavi etmek için mevcut uygulamamızın bir parçası değil” diyor.

Dr. Pena Orbea, ağız bandı kullanmak yerine doğrudan horlama ve uyku apnesi gibi durumları tedavi etmek için alternatif yöntemlerin kullanılmasını önerir.

Örneğin horlama probleminiz varsa, burun bandı ile sırt üstü yatmak yerine yan yatarak uyumak gibi çözümler deneyebilirsiniz. Ancak, en önemli şey bir uzmana danışmaktır.. Bunun nedeni, horlamanın uyku apnesi gibi diğer durumların bir işareti olabilmesidir.

Ağız bandı boğulmaya neden olabilir mi?

Makaleye göre, çenenizi kapatmak için, Tam ve derin nefes alma yeteneğinizi bozar. Ayrıca yanlış türde bant kullanmaktan dolayı cilt tahrişi, alerjik reaksiyon veya kızarıklık yaşayabilirsiniz. Orbea, “oral macunun alerjik reaksiyona, cilt tahrişine veya şeritte kızarıklığa neden olabileceği” konusunda uyarıyor.

Oral bant tavsiye edilmez

Bu viral eğilimin arkasındaki faydaları destekleyecek yeterli bilimsel kanıt olmadığı için ağzın üzerine bant yerleştirilmesi önerilmez. Horlama, ağız kokusu, uyku apnesi veya diğer solunum veya uyku ile ilgili durumlarınızı iyileştirme konusunda endişeleriniz varsa. Daha güvenli alternatif tedaviler bulmak için bir sağlık uzmanıyla konuşmalısınız.

Neden burundan nefes almalıyım?

Aslında insanlar çok uzun zamandır geceleri burunlarından nefes almanın yollarını arıyorlar. Geceleri burnunuz yerine ağzınızdan nefes alıyorsanız Bu sorunu çözmek için bir uzmana danışın. Çünkü burundan nefes almak, ağızdan nefes almaktan daha sağlıklıdır. Ağızdan nefes almak geceleri horlamaya, aşırı susamaya, yorgunluğa, uykusuzluğa, ağız kuruluğuna ve sabahları ağız kokusuna neden olabilir. Zamanla bu şekilde nefes almak, üst ve alt dişler aynı hizada olmadığı için diş sorunlarına yol açabilir.

Bu nedenle, geceleri burnunuzdan nefes almakta zorlanıyorsanız, altta yatan tüm sorunları belirlemek ve size özel bir tedavi planı için bir koşucuya, KBB doktoruna veya uyku uzmanına gitmek doğru çözümdür.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın