Farklı uyuma biçimleri ve uyku kalitesi üzerine etkileri… – Bilgisayar Tamir Servisi

Farklı uyuma biçimleri ve uyku kalitesi üzerine etkileri…

Bu zor zamanlarda uykuya dalmak çok zor olabilir. Bu yüzden uykunuzun mümkün olan en iyi kalitede olmasını istersiniz. Mavi ışıktan kaçınmaktan, okurken koyun saymaya kadar birçok farklı öneri varken, Uyuduğumuz pozisyon, uyku kalitemiz ve sağlığımız üzerinde çok önemli bir etkiye sahip olabilir.

Uyurken sola veya sağa dönük olarak yatabiliriz. Ama uykuyla yüzleşmek için en iyi taraf hangisi?

Sağ tarafınıza yatarken: Reflü riskine dikkat edin.

Çoğu insanın midesi karnın sol tarafında bulunur. Bu nedenle, sol tarafınıza yattığınızda yerçekimi yardımıyla içeriğinin yerinde kalması daha olasıdır. Sağ tarafınıza döndüğünüzde mideniz için yükseltilmiş bir pozisyonSizi reflü riskine sokabilir. Ancak bu herkes için geçerli olmayabilir.

Reflü, mide içeriği yemek borusuna geri döndüğünde meydana gelir ve ciddi rahatsızlığa ve hatta ülserlere neden olabilen yanma hissine ve ağrıya neden olur. Vücudunuza yatmadan önce yiyecekleri sindirmesi için biraz zaman vermek, reflü riskinizi azaltmanın bir yoludur.

Sağa Yalan: Her Zaman Kötü Değil

Sol taraf, belirli mide sorunları olan kişiler için iyi bir seçenek gibi görünse de, sağ tarafta uyumak, obstrüktif uyku apnesi olan kişilerde daha kolay nefes alma ile ilişkilendirilmiştir. 2011 yılında yapılan bir araştırma, bu duruma sahip bir grup insanı aldı ve nefes alma güçlüklerinin şiddeti açısından sol, sağ ve sırtta nasıl uyuduklarını değerlendirdi.

çalışma yazarları,Uyku pozisyonu apne olayları üzerinde önemli bir etkiye sahiptir ve [sağ taraf üzerindeki uyku pozisyonunun] Orta ila şiddetli hastalığı olan hastalarda obstrüktif solunum olaylarının sıklığını azalttığını bulduk.“o diyor.

Kalp hastaları sağ tarafa yatmayı tercih ediyor.

Sağ taraflı uykunun daha iyi nefes alma ile nasıl ilişkili olduğuna dair kesin mekanizmalar tam olarak açık değildir, ancak uyku pozisyonlarında ekokardiyografideki değişiklikleri inceleyen bir 2018 çalışması tarafından daha fazla incelenmiştir. Kalp yetmezliği hastalarının sağ tarafında uyumayı tercih ettiklerini buldular. Bu, bir kişinin farkında olmadığı kalp fonksiyonunu iyileştirmek için kendini koruyucu bir mekanizma önerir.

En kötüsü yüz üstü yatmak mı?

Sağlığınıza bağlı olarak sağ ve sol tarafta uyuma konusunda çelişkili tartışmalar var gibi görünüyor. Ancak yüzüstü uyku durumunda işler daha açıktır. Yüz üstü uyumak göz içi basıncının (gözdeki sıvının basıncı) yan yatmaya göre çok daha yüksek olmasına neden olur ve bu da glokom, optik nöropati ve görme sorunlarına yol açabilir.

Yüz üstü uyumanın da cildinizi etkilemesi daha olasıdır ve yüzünüze daha az baskı uygulayan alternatif pozisyonlardan daha fazla kırışıklık geliştirme riskine sokar. Uyku çizgileri veya uyku kırışıklıkları olarak bilinen bu izler, yerçekimi ve direncin stres ve gerginlikle buluştuğu noktalarda yastığımızdan gelen ve yüzümüzü ezen stresten kaynaklanır.

Ortalama olarak, gece boyunca uyku pozisyonumuzu 20 kez değiştiririz ve bir yerde ne kadar uzun kalırsak, cildimizi etkileme şansı o kadar artar. Uyku kırışıklıkları, yüz ifadelerinden aldığımız kırışıklıklardan biraz farklı yerlerde oluşma eğilimindedir. Sırt üstü uyumak bundan kaçınmanın en iyi yolu olsa da, yatma pozisyonu solunum güçlüğüne neden olarak horlamaya ve uyku apnesine yol açabilir.

Her zaman olduğu gibi, ağrı, nefes alma veya sindirim sorunları yaşıyorsanız, sağlık uzmanınızla konuşmak en iyisidir. Ancak iyi bir uyku düzenine sahip olduğunuzdan emin olmak ve gece boyunca pozisyonunuzu değiştirmek, uykunuzu iyileştirmenin önemli bir yolu olabilir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın