Ferrari neredeyse yarım asır sonra Le Mans’a yeni bir prototiple dönüyor… – Bilgisayar Tamir Servisi

Ferrari neredeyse yarım asır sonra Le Mans’a yeni bir prototiple dönüyor…

Ferrari50 yıllık bir aradan sonra yeni bir hibrit yarış arabası prototipi ile üstün dayanıklılık yarışı Le Mans’e geri git. Bu yeni model 499P denir Ferrari, 2023’te 24 Saatlik Le Mans yarışıyla sonuçlanan Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nda bir çift arabaya binecek.

2023, prototip yarışlarını sevenler için heyecan verici bir yıl olacak. Sürdürülebilir olmayan bütçelerden kaybolan LMP1h, son birkaç yıldır Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nda yer alıyor. Toyota’nın büyük bir rakibi yok. Ancak, Le Mans’ı yöneten Automobile Club de I’Ouest, LMH (Le Mans Hypercar) adı verilen yeni bir kurallar dizisi oluşturdu. Yeni kurallarla birlikte maliyetlerin daha makul bir noktada tutulması (LMP1h’de 80-200 milyon Euro’ya kıyasla mütevazı bir 30 milyon Euro) otomobil üreticilerinin dikkatini çekmek için. Ayrıca aerodinamikteki değişiklikler de ana ürünlerine daha yakın bir görsel tasarım oluşturmalarına olanak sağlayacak.

Bu değişiklikler şimdilik işe yaramış görünüyor. Toyota, GR010 aracıyla LMH’ye katılan ilk şirket oldu ve onu bir butik üretici izledi. Glickenhaus Geldi ve geçen yıl peugeot Yeni 9X8’i ile dayanıklılık yarışına katılın. Şu anda 1965 yılında Le Mans unvanını kazanan markalardan biri ve hala en çok şampiyonluk (dokuz) alan markalardan biri. Ferrari geri. Toyota (beş) ve Peugeot (üç) genel olarak Ferrari’den daha az galibiyet alırken, ilk ikide yer aldılar Audi (on üç) ve porsche (Ondokuz).

Elbette bu kural değişikliği tek başına gelmiyor. LMH’nin yanı sıra, LMDh adlı yeni bir dayanıklılık yarış üssü prototipi de piyasaya sürüldü. LMDh teknik olarak daha kısıtlayıcıdır ve her katılımcının onaylanmış dört karbon fiber şasiden biriyle başlamasını, ardından bir şanzıman, elektrik motoru ve belirli bir spesifikasyona göre piller kullanmasını gerektirir. Bu kurallar dizisi de işe yaramış gibi görünüyor ve 2023’te Porsche, BMW, Acura ve Cadillac yeni arabalarıyla güçlerini birleştirecek. Formula 1 programına öncelik vererek Audi’nin dönüşü için planların ertelenmesine rağmen, Lamborghini 2024’te katılmayı planlıyor…

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın