Finlandiya’da iyot tabletleri kıtlığı başlıyor… – Bilgisayar Tamir Servisi

Finlandiya’da iyot tabletleri kıtlığı başlıyor…

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin başlangıcından bu yana, Avrupa’da iyot tabletlerinin satışları artmakta ve son zamanlarda Finlandiya’da bir kıtlık bildirilmektedir. Finlandiya hükümetinin nükleer bir saldırı durumunda her evde tek doz iyot tableti bulundurulmasını önermesi eczanelerde kıtlığa neden oldu.

Bulgaristan, Polonya ve Çek Cumhuriyeti de dahil olmak üzere Avrupa’daki diğer ülkelerin de nükleer bir savaş durumunda koruma sağlayacaklarına inandıkları için iyot tabletleri satın aldıkları bildirildi.

Potasyum iyodür belirli radyasyon türlerine karşı koruma sağlayabilirken, Avrupa’daki uzmanlar ve çeşitli nükleer yetkililer, tabletleri almanın birçok insan için gerekli olmadığını ve nükleer bir saldırı durumunda yardımcı olmayacağını vurguluyor.

İyot ve nükleer radyasyon ilişkisi, Çernobil’de nükleer kaza Daha sonra yaygın olarak bilinir hale geldi. Nükleer santralin erimesi sırasında, reaktör çekirdeğinden radyoaktif bir iyot formu salındı. İyot 131’in yayılması. İyot-131, tiroid bezleri tarafından kolayca emilir ve sekiz günlük yarılanma ömrü ile DNA ve çevre dokularda radyoaktif hasara neden olur. Bölgede başka türlü kanser olmayabilecek 270.000 kişinin, büyük ölçüde tiroid kanserine katkıda bulunan iyot-131 nedeniyle kansere yakalandığı tahmin ediliyor.

Ancak iyodin-127, vücudunuzun radyoaktif formu emmesini önlemeye yardımcı olabilecek radyoaktif olmayan bir iyot izotopu olarak öne çıkıyor. Ölümcül, kansere neden olan meslektaşından sadece dört nötron farklı. iyot 127, radyoaktif olarak kararlıdır ve bu nedenle vücudunuza radyoaktif zarar vermez. Vücudunuzun ihtiyacı olan tüm iyotu sağlayarak ve iyot ihtiyacınızı ortadan kaldırarak çalışır. Radyoaktif olmayan iyot ve potasyum iyodür de potasyum tuzu ile çalışır.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden yapılan açıklamada, “Bir kişi doğru miktarda [potasyum iyodürü] Doğru zamanda alındığında tiroid bezinin radyoaktif iyotu emmesini önlemeye yardımcı olabilir.Açıklama şöyle devam ediyor:PO, TERODİN [potasyum iyodürü] Çalışır çünkü zaten emilmiştir ve radyoaktif iyotu emecek hiçbir yer yoktur. Bir kavanozu mavi bilyelerle doldurmayı düşünün. Yeşil topları kavanozun üzerine dökerseniz, boşluk olmayan zemine döküleceklerdir.

Çernobil olayı sırasında halkaya potasyum iyodür verildi. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), daha geniş bir alana dağıtılırsa kurtarılan hayat sayısını ölçmek mümkün olmasa da “Birçok çocuğu tiroid kanseri geliştirmekten kurtarabilirdi” diyor.

Yapılan hasarı tersine çeviremiyor

Potasyum iyodür, iyot-131’e karşı faydalı olabilirken, bu felaketlerden başka radyasyon türleri de yayılır. Ayrıca, onu almak sadece bir nükleer kaza durumunda faydalı olacak ve halihazırda yapılmış olan hasarı tersine çevirmeyecektir. Ayrıca, gereksiz yere yutulması ciddi hastalık ve ölüme, ayrıca deri döküntülerine ve iltihaplanmaya neden olabilir.

Finlandiya gibi hükümetler insanlara ellerinde bir doz almalarını tavsiye ederken, bu, nükleer silahların potansiyel kullanımıyla ilgili herhangi bir endişeden ziyade, Rusya’nın nükleer santralleri devralmasının yarattığı potansiyel tehditlerden kaynaklanmaktadır. Ayrıca hükümetler, size söyleninceye kadar bu dozları almanıza gerek olmadığını vurgulamaktadır.

Belçika Federal Nükleer Düzenleme Ajansı”[Ukrayna]şu anki durum [iyot tabletlerinin] gerektirmezTweet attı: “Ülkede bu tabletler eczanede ücretsiz olarak bulunuyor.

Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı’nda sağlık fizikçisi ve radyasyon uzmanı. Brock Bodemirİyot tabletlerine göre, nükleer bir saldırı durumunda iyot tabletleri çok az koruma sağlayacaktır. Bodemir, Business Insider ile 2017 yılında yapılan bir röportajda, karşılaşacağınız toplam radyoaktif iyot maruziyetinin Sadece yüzde 0,2 oluşturacağını söyledi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın