Fırtına sırasında duş almayın, bulaşık yıkamayın… İşte bunun nedeni – Bilgisayar Tamir Servisi

Fırtına sırasında duş almayın, bulaşık yıkamayın… İşte bunun nedeni

Fırtına sırasında yıldırım düşmemesi için ne yapılmalı? Ağaçlar sallanmaya başlar, gökyüzü kararır ve aniden uzaktan gök gürültüsü gelir. Bu, potansiyel bir riskin göstergesi olabilir. Çünkü nerede şimşek varsa orada şimşek vardır ve şimşek beklenmedik şekillerde size zarar verebilir ve öldürebilir. Hastalık Kontrol ve Önleme Departmanına (CDC) göre buna duş, lavabo ve hatta bulaşık yıkarken bile dahildir.

Çünkü CDC yıldırımı sıhhi tesisata nüfuz edebilir “Fırtına sırasında tüm sudan kaçınmak en iyisidir. Duş almayın veya bulaşıkları yıkamayın” dedi.

AFAD da benzer önerilerde bulunuyor ve “Bahçenize ve verandanıza hafif nesneler ve portatif metal aletler alın. Pencereleri ve kapıları kapatın, açık pencereden yıldırım çarpabilir. Açık pencereden girerken de yakalanabilirsiniz. Kapılardan ve kapatılamayan pencereler, Sobalar, sobalar, ısıtıcılar, radyatörler, metal borular, lavabolar ve ‘küvetlerden, fişe takılı olmayan elektrikli cihazlardan ve kablolu telefonlardan uzak tutun’. Duş almaktan, el yıkamaktan ve metal tesisattan kaçının. Çamaşır ipinden çamaşır almayın.”

İşte CDC’nin önerileri:

Sudan kaçının.
Şimşek bina su borularından geçebileceğinden, fırtına sırasında duş almayın, bulaşık yıkamayın veya bulaşık yıkamayın veya suyla temas etmeyin. Plastik borularda sıhhi tesisattan yıldırım geçme riski metal borulara göre daha düşük olabilir. Ancak, çarpışma riskini azaltmak için fırtına sırasında tesisat ve akan su ile herhangi bir temastan kaçınmak en iyisidir.

Elektronik cihazlara dokunmayın.
Bilgisayar, dizüstü bilgisayar, oyun sistemi, çamaşır makinesi, kurutma makinesi veya soba gibi elektrik prizine bağlı hiçbir şey kullanmayın. Yıldırım, elektrik sistemlerinden, radyo ve televizyon alıcı sistemlerinden ve beton duvar veya zeminlerdeki herhangi bir tel veya metal çubuktan geçebilir. Cihazlarınızı korumak için evinizi eksiksiz ev aşırı gerilim koruyucularıyla donatın.

Pencere, kapı, balkon ve betondan kaçının.
Pencerelerden, kapılardan ve teraslardan uzak durun. fırtına esnasında Beton zeminlere yatmayın Veya beton duvarlara yaslanın. Yıldırım, beton duvarlarda veya zeminlerde herhangi bir metal tel veya çubuktan geçebilir.

Kablolu telefon kullanmayın.
Kablolu telefonların fırtına sırasında kullanılması güvenli değildir. kullanma. Ancak, fırtına sırasında kablosuz telefon veya cep telefonu kullanmak güvenlidir.

Mobil telefon kullan?

CDS fırtınası sırasında cep telefonu güvenli midir? Soruyu şöyle yanıtlıyor:Evet. Cep telefonları ve kablosuz telefonlar, bir şarj cihazı aracılığıyla bir prize bağlanmadıkları takdirde, kötü hava koşullarında güvenle kullanılabilirler. Kablolu telefon kullanmayın

Fırtına sırasında ne yaparsın?

Bir fırtına sırasında en iyi savunma yıldırım çarpmalarından kaçınmaktır.

 • Gök gürültüsü duyduğunuzda kapalı, güvenli bir sığınak arayın.

 • Tepeler, dağ sırtları veya zirveler gibi yüksek alanlardan hemen inin.

asla yere yatmayın

 • CDC, “Asla uzanmayın” diyor ve bunu şu şekilde açıklıyor: Yıldırım, yerden 100 metreden daha yüksekte potansiyel olarak ölümcül elektrik akımlarına neden olur. güvenli bir yere girin; Dışarıda hiçbir yer güvenli değil. Uzun ağaçların yakınında veya altında olmak gibi yıldırım riskinizi artıran şeylerden kaçının. Görünürde güvenli bir bölge yoksa, çömelin, ayaklar bitişik, baş eğik ve kulaklar örtülü. Böylece yerle minimum temasla inersiniz. Ama unutma, bu son çare. Önce güvenli bir sığınak bulun.”

 • Asla yalnız bir ağacın altına saklanmayın. Ormandaysanız, alçak ağaçların yakınında siper alın. Ağaçların altında olmak yıldırım ölümlerinin ikinci önde gelen nedenidir.

 • Asla bir uçurum veya çıkıntıyı sığınak olarak kullanmayın. Havuzlardan, göllerden ve diğer su kütlelerinden hemen çıkın ve uzaklaşın.

 • Elektriği ileten nesnelerden (dikenli tel çitler, elektrik hatları veya yel değirmenleri gibi) uzak durun.

 • Bir fırtına sırasında bir grup içindeyseniz, bbirbirinizden ayrılın.

 • Açık denizde bir teknedeyseniz, fırtına başlar başlamaz kıyıya dönün ve barınak arayın. Kabin tekneleri, kıyıya geri dönemezseniz biraz koruma sağlar.

 • Bir fırtına sırasında üstü açık arabalar, motosikletler ve golf arabaları gibi açık araçlardan kaçının.

 • Parklar, oyun alanları, göletler, göller, yüzme havuzları ve plajlar gibi açık alanlardan kaçının. Hemen sığınak bulun.

 • telefon direği, ağaç gibi yüksek yapılardan uzak durun; Yıldırım, etrafındaki en uzun nesneye çarpma eğilimindedir.

Saçlar uzamaya başlarsa dikkat!

 • AFAD’ın yıldırım çarpmalarına karşı da çeşitli önerileri var. AFAD, saçın dışarıda görünmeye başlamasının bir tehlike işareti olduğunu söylüyor:

 • Yıldırım tehlikesi olduğunda pencereleri ve kapıları sıkıca kapatın; Perdeleri ve panjurları çekin.

 • Açık zeminde ise Saçlarınız ayağa kalkmaya başlarsa çok acır ve yarılır. Dikkat! Yıldırım her an size çarpabilir.

 • Yıldırım çarpması durumunda, korunaklı bir yer yoksa, hemen oyun alanının en alçak noktasına inin, parmak uçlarınızda birlikte durun ve başınızı dizlerinizin arasına kapatın.

 • Yüksek, düz bir zemindeyseniz, başınızı mümkün olduğunca alçak tutun. Çaba farkı yaratmamak için ayaklarınızı birleştirin ve mümkün olduğunca yerle teması azaltın. Asla yere yatmayın! Yıldırımın taşıdığı elektrik, yere değdiği andan itibaren bulunduğu alana yayılır. Yerde yatarsanız, yıldırım çarpmaları için daha büyük bir hedef oluşturacaksınız.

 • Yıldırım aynı yere birden çok kez çarpabilir.

 • Yıldırım 15-20 kilometreye kadar yağış düşebilir.

 • Kauçuk tabanlı veya lastik tekerlekli ayakkabılar yıldırım çarpmalarına karşı koruma sağlamaz. Öte yandan, çelik gibi sert malzemelerden yapılan bileşikler, metalle temas etmediğiniz sürece yıldırımdan korunmayı artırır.

Dünyadaki en uzun yaratıktan uzak durun

AFAD’ın dış mekan yıldırım tehlikesine karşı tavsiyeleri arasında dünyanın en uzun nesnesinden uzak durmak yer alıyor. Çünkü yıldırım dünyadaki en uzun nesneye çarpma eğilimindedir.

Peki ormanda bir fırtına yakalarsanız ne yaparsınız? “Ormanlarda, eşit yükseklikteki alçak ağaç grupları arasındaki boşluklarda veya en kısa ağacın altında siper alabilirsiniz. Tek başına duran bir ağacın altına girmeyin. Tek bir ağacın iki katı yüksekliğindeki bir yerde, uygulama yapabilirsiniz. kapatma prosedürü” diyor AFAD.

Olta, sik, kovaya dokunma…

Yıldırım çarpmalarına karşı kamp yaparken, kamp malzemelerine veya olta, balta, kürek gibi metal nesnelere dokunmamak önemlidir. Kamp malzemeleri, oltalar, kürekler ve kürekler gibi metal nesnelere dokunmayın.

Yıldırım sırasında en tehlikeli yer

 • Meteoroloji, bir yıldırım çarpması sırasında en yaygın 6 tehlikeli faaliyeti şu şekilde listeler:

 • Açık alanlarda oynayın ve çalışın.

 • Tekne gezintisi, balık tutma ve yüzme.

 • Ağır veya tarım araçlarında çalışın.

 • Golf oynamak.

 • telefonda konuşmak

 • Elektrikli aletlerin kullanımı veya onarımı.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın