Greenpeace, büyük şirketlerin geri dönüşüm konusunda yalan söylediğini iddia etti… – Bilgisayar Tamir Servisi

Greenpeace, büyük şirketlerin geri dönüşüm konusunda yalan söylediğini iddia etti…

Greenpeace ABD’ye göre, ABD’deki evsel plastik atıkların yüzde 6’sından azı geçen yıl geri dönüştürüldü. Periyodik İddialar Yeniden Düşüyor başlıklı rapor, Amerikan hanelerinin 2021’de tahmini 51 milyon ton plastik atık ürettiğini ve bunun yalnızca 2,4 milyon tonunun (yaklaşık yüzde 5-6) geri dönüştürüldüğünü gösterdi.

Bu rakam 2014’te %9,5 ve 2018’de %8,7’den çok daha kötü.

Ancak rapor, bu plastik atığın çoğunun geri dönüştürüldüğü bildirilse de, aslında Çin’e veya Güneydoğu Asya’ya gönderildiğini ve burada yakıldığını veya bertaraf edildiğini iddia ediyor.

Rapora göre, yaygın olarak kullanılan birçok plastik türü geri dönüştürülmemektedir. Ambalajın üzerinde bulunan ok şeklindeki üçgen geri dönüşüm sembolündeki sayılara bakarak farklı plastik türlerini tanımlayabilirsiniz. Örneğin, soda şişeleri ve ev ürünleri yapmak için yaygın olarak kullanılan plastikler olan PET’i (polietilen tereftalat) ve iki yüksek yoğunluklu polietileni (HDPE) tanımlar.

Rapor, Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren 375 geri dönüşüm tesisi tarafından yalnızca PET ve HDPE plastik şişelerin yaygın olarak kabul edildiğini iddia ediyor. PET ve HPDE dışındaki çoğu plastiğin asla geri dönüştürülmediği söyleniyor.

Tüm plastikler geri dönüştürülemez

İnsanlar plastikleri geri dönüşüm kutularına atsalar da bu çöplerin çoğu geri dönüştürülemez. Sorun şu ki, plastik atıkların toplanması çok zor ve geri dönüşüm için ayrıştırılması neredeyse imkansız olabilir. Ek olarak, birçok plastik ürün de toksik veya biyolojik maddelerle kirlenmiştir, bu da güvenli bir şekilde geri dönüştürülemedikleri anlamına gelir. Diğer durumlarda, geri dönüşüm ekonomik olarak uygun olmayabilir ve çöpü bir kenara bırakmak daha ucuzdur.

Rapor ayrıca geri dönüşüm sürecinden geçen çoğu plastiğin gerçekten geri dönüştürülmediğini iddia ediyor.

Ellen MacArthur VakfıNew Plastics Economy Initiative (EMF NPE) tarafından oluşturulan tanımlara göre, bir ürünün “geri dönüştürülebilir” sayılabilmesi için yüzde 30 geri dönüşüm oranına sahip olması gerekir. Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yaygın iki plastik – PET ve HDPE – sırasıyla yüzde 20,9 ve yüzde 10,3 yeniden işleme oranlarına sahiptir. Diğer tüm plastikler, yüzde 5’in altındaki yeniden işleme oranlarıyla daha da geride kalıyor.

Raporda,Kısacası, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hiçbir plastik ambalaj türü, EMF NPE’nin “geri dönüştürülebilir” tanımını karşılamaz.” o aradı.

Büyük şirketler doğruyu söylemiyor mu?

Rapor, plastik geri dönüşümünün plastik üreticileri, endüstri grupları ve küresel şirketler tarafından yayılan bir “mit” olduğu sonucuna varıyor. Greenpeace, büyük şirketlerin plastik kirliliği sorununun geri dönüşüm yoluyla kolayca çözülebileceği fikrini yaydığına inanıyor, ancak gerçekte durum daha karmaşık.

Bu nedenle kuruluş, mümkün olan tek çözümün gezegeni plastik ürünlerden mümkün olduğunca uzak tutmak olduğunu savunuyor.

Greenpeace ABD büyük bir plastik aktivist Lisa Ramsdenyaptığı açıklamadaCoca-Cola, PepsiCo, Nestlé ve Unilever gibi şirketler, on yıllardır plastik atıklara bir çözüm olarak plastik geri dönüşümünü teşvik etmek için önde gelen endüstri gruplarıyla birlikte çalışıyor. Ancak veriler açık: pratikte çoğu plastik geri dönüştürülemez. Gerçek çözüm, yeniden kullanım ve yeniden doldurma sistemlerine geçmektir.“o diyor.

Ramsden’in dediği gibi,Plastik kirliliği konusunda karar verme noktasındayız. İşletmelerin plastik musluğu kapatma zamanı. Endüstri, Amerikan halkını yeşillendirmeye ve yanlış yönlendirmeye devam etmek yerine, bu Kasım ayında tarihin doğru tarafında durmalı ve üretimi önemli ölçüde azaltarak ve yeniden paketleme ve yeniden kullanımı artırarak sonunda plastik çağını sona erdirecek iddialı bir küresel plastik anlaşmasını desteklemelidir.Ve gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini vurgular.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın