Güneş tutulması, Avrupa Uzay Ajansı’nın Proba-2 aracı tarafından iki kez gözlemlendi… – Bilgisayar Tamir Servisi

Güneş tutulması, Avrupa Uzay Ajansı’nın Proba-2 aracı tarafından iki kez gözlemlendi…

Avrupa, Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Batı Asya’daki birçok insan kısa süre önce kısmi bir güneş tutulmasına tanık olma şansını yakaladı. Bu tutulmada Ay, Dünya yörüngesinde dönerken Güneş’in bir kısmını kapatan bir konuma ulaştı. Avrupa Uzay Ajansı’nın Propa-2’si de Tutulmayı izledi ve hatta yörüngesi nedeniyle tutulmayı bir değil iki kez gördü.

Görev, Güneş’i yoğun ultraviyole ışıkta inceleyerek Güneş’in yüzeyinden uzanan korona ve filamentlerin görselleştirilmesine izin veriyor. Bu çalışma, bilim adamlarının Güneş’in davranışını ve Dünya çevresindeki uzay havası üzerindeki etkisini gözlemleyebilmeleri için değerli bilgiler sağlar.

Tutulmanın ilk gözlemi saat 10:30 UTC civarında başladı, ancak ne yazık ki uzay aracı yaklaşan ayı görmeye başladığında, SWAP cihazı kapandı. Bu, uzay aracı Dünya atmosferinden geçerken standart bir prosedürdür. İkinci karşılaşma daha iyiydi ve ayın güneş üzerindeki tam hareketini gösterdi.

Maksimum karartma, Güneş’in %82’sini kapladığı Kuzey Kutbu yakınlarında meydana geldi. Öte yandan Avrupa en fazla yüzde 40 oranında elektrik kesintisi yaşadı.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın