Güneş tutulması bugün saat kaçta? Nasıl izlenir? 6 soruda güneş tutulması – Bilgisayar Tamir Servisi

Güneş tutulması bugün saat kaçta? Nasıl izlenir? 6 soruda güneş tutulması

Bugün 2022’nin ikinci güneş tutulması gerçekleşiyor. 25 Ekim Salı günü Asya, Afrika ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde kısmi bir güneş tutulması görülecek. Parçalı güneş tutulmasında Ay, Güneş ile Dünya arasında hareket eder ve bize gölgesi düşer. Bu parçalı tutulmada güneşin sadece bir kısmı kapatılır, dolayısıyla güneş diskinin belirli bir kısmı örtülür. (Yukarıdaki videoda, aydınlık alan gündüzü, karanlık alan geceyi temsil ediyor. Yuvarlak, hareketli gölge, 25 Ekim kısmi güneş tutulmasının görüneceği bölgeyi gösteriyor.)

1- Güneş tutulması nereden geliyor?

Güneş tutulması İzlanda, Avrupa, kuzeydoğu Afrika, Orta Doğu, batı Asya, Hindistan ve batı Çin’den izlenebilecek. Güneş tutulması Türkiye’den de izlenebilecek.

2- Türkiye’de güneş tutulması tarihi nedir?

Parçalı güneş tutulması Türkiye saati ile 12:40 ile 15:05 arasında gerçekleşecek. Tutulmanın maksimum evresi ile saat 13.50 olacak. Bu süre zarfında, güneş diskinin yüzde 50’si kaplanacak. Türkiye’den en yakın güneş tutulması 2 Ağustos 2027’de parçalı tutulma olarak gerçekleşecek. Bu tutulma sırasında Güneş diskinin yaklaşık %80’i kaplanacak.

İllere göre güneş tutulması saatleri

Türkiye’de bazı illere göre güneş tutulmasının izlenebileceği saat ve güneş diskinin kapsama alanı şöyle:

Tutulmanın görünürlüğü, kişisel olarak konumunuza, zamanlamanıza ve hava durumuna bağlıdır. Bu bağlantıya tıklayarak Ayrıca Timeanddate’in tutulma arama özelliğini de kullanabilirsiniz. Tutulmanın zamanını ve gözlem zamanını öğrenebilirsiniz.

3- Güneş tutulmasını nasıl gözlemlersiniz?

Güneş tutulması nasıl izlenir sorusuna TBİTAK şu yanıtı veriyor: “Parçalı tutulmaları gözlemleyebilmek için özel üretilmiş güneş filtreli teleskoplar veya ‘tutulma camları’ kullanılmalıdır. Aksi halde dürbün, teleskop vb. optik cihazlarla filtresiz olarak doğrudan güneşe bakıldığında, gözlerin retinası göz ciddi şekilde zarar görecektir.”

Dolayısıyla tutulmaya bizzat şahit olma şansınız varsa, bazı önlemler almanız gerekiyor. Göz koruması olmadan güneşe bakmayın. Güvenli görüntüleme için güneş tutulması camları onu kullan.

4- Güneş tutulmasını güneş gözlüğü ile izleyebilir miyim?

Peki, güneş gözlüğü ile güneş tutulmasını izleyebilir misiniz? NASA bu soruya “Hayır” yanıtını veriyor. NASA, “Güneş tutulması gözlükleri sıradan güneş gözlükleri değil” diyor ve “Normal güneş gözlükleri, ne kadar karanlık olursa olsun, güneşi izlemek için güvenli değil” diyor. NASA tarafından paylaşıldı tutulma gözleri Binlerce kat daha koyudur ve uluslararası ISO 12312-2 standardını taşır.

Böyle bir koruyucu ekipmanın bulunmadığı durumlarda, tutulmuş bir güneşi güvenli bir şekilde izlemenin pratik bir yolu iğne deliği projeksiyonudur. Bu yöntemde NASA, güneş ışığını küçük bir açıklıktan geçirmeyi ve Güneş’in bir görüntüsünü yakındaki bir yüzeye yansıtmayı öneriyor. Güneşe arkanı dön ve yerdeki gölgelere bak. Güneş tutulmasının evreleri sırasında, bu görüntüler ekteki resimde gösterildiği gibi güneşin hilal şeklini ortaya çıkaracaktır.

ayrıca İğne deliği kamerası da yapabilirsin. Çalışan bir örnek NASA web sitesinde.

5- Güneş tutulmasını doğrudan nasıl izleyebilirsiniz?

Akdeniz Üniversitesi Yerleşkesindeki TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin Bilim Toplumu Merkezi (BİTOM) hava koşullarının uygun olması halinde 12:00-15:00 saatleri arasında ziyarete açık olacak ve bu süreç özel filtreli teleskoplarla izlenebilecek.

Bütün tutulma çok TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin YouTube kanalından Ayrıca canlı yayınlanacak.

Youtube’da da birçok canlı yayın bulabilirsiniz. Aşağıya 3 örnek ekliyoruz:

Royal Greenwich Gözlemevi’nden gökbilimciler, kısmi bir güneş tutulması etkinliğine katıldılar.

Sanal teleskop projesi de 25 Ekim’de canlı yayınlanacak.

6- Güneş tutulması nedir?

Ay, Dünya etrafında yılda yaklaşık on iki kez döner. Ancak, ayın yörünge düzlemi ile Dünya’nın yörünge düzlemi arasında yaklaşık beş derecelik bir açı vardır, bu nedenle ay her zaman doğrudan güneşin önünden geçmez. Ay’ın eksen eğikliği ve yörünge yapısı nedeniyle güneş tutulması her yıl en az iki, en fazla beş güneşte meydana gelir. Peki güneş tutulması nedir? güneş tutulması, ayın dünya ile güneş arasına girmesi; Güneşin kısmen veya tamamen örtülmesi sonucu oluşan bir doğa olayıdır. Ay, güneşin bir bölümünü kapladığında kısmi güneş tutulması meydana gelir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın