Hasta, kendi beyin ameliyatı sırasında saksafon çaldı… – Bilgisayar Tamir Servisi

Hasta, kendi beyin ameliyatı sırasında saksafon çaldı…

Geçenlerde bir adam beynine girmek ve tümörü çıkarmak için en güvenli sınırı test etmek için kafatasını açtı. Dokuz saatlik bir ameliyat sırasında saksafon çalmakBEN. Uyanık bir kraniyotomi olarak bilinen prosedür, tarihsel olarak hastalara keman veya gitar çalmaktan zeytin doldurmaya kadar her şeyi yapma görevi vererek, doktorların işlem sırasında beyinlerinin işlevini izlemesine izin verdi.

Dr. Christian BrugnaCBS News’e verdiği röportajda, 35 yaşındaki müzisyenin uyandırma beyin ameliyatı başarısı bildirildi. Karmaşık bir operasyon olmasına rağmen, Brogna tümörü herhangi bir zararlı yan etki olmadan çıkarmayı başardı.

Brogna dedi ki:Tümör beynin çok karmaşık bir bölgesinde bulunuyordu. Üstelik hasta solaktı. Bu, işleri daha karmaşık hale getirir çünkü beynin sinirsel yolları daha karmaşıktır.

Beyin ameliyatı neden uyanıkken yapılır?

O anda beyninizin içinde birinin olduğunu bildiğinizde bilinçli olmak, kabul edilmesi çok zor bir durum olsa gerek. Bununla birlikte, tümörün çıkarılmasına yönelik bu geleneksel olmayan yaklaşım, hayati bir organın hangi bölümlerinin işlev kaybı olmadan kesilebileceğini değerlendirmenin etkili bir yolu olarak görülmektedir. Tümörler ve sağlıklı beyin dokusu insan gözüne çok benzer, bu nedenle ikisini ayırmak, cerrahları bilişsel veya motor işlev için hayati önem taşıyan işlevsel dokuyu kesme riskine sokar.

Ameliyatın kesme aşamasında uyanık olmak, hastaların çok geç olmadan fonksiyon kaybı belirtileri gösterme fırsatına sahip olmaları anlamına gelir. kafatası uyanBu genellikle, cerrahlar erişim sağlamak için kafatasını keserken (uyanık bir hasta için çok acı verici bir süreç olur) hastaları uyuşturmayı içerir. Daha sonra hasta uyanıkken ağrı reseptörleri olmadan beyin üzerinde hareket edebilirler.

Cerrahlar, dokuyu uyarmak için küçük elektrik akımları uygulayarak beynin kesilen kısımlarının etkilerini test edebilirler. Hasta, beynin uyarılmakta olan kısmına olumsuz tepki veriyorsa, Cerrah beynin o kısmını kesmemesi gerektiğini bilir.

Bu testler, uyanık hastayı konuşmalarında üç tür hata için sürekli test eden konuşma terapistleri ile yapılır. İlk hata semantik yani hasta bir nesneyi tarif ederken yanlış cevap veriyor ama bu yanlış cevap sırasında söylediği kelime doğru cevapla alakalı. Örneğin, bir hasta bir kaşık görüntüsü gösterildiğinde “çatal” diyebilir.

İkinci hata fonemdir (ses), yani yanlış ve doğru cevaplar fonetik olarak benzer kelimelerdir. Bir örnek, doğru cevap kafa olduğunda “taş” demek olabilir. Çoğu zaman hasta bu sırada yanlış sözler söylediğinin tamamen farkında değildir.

Üçüncü hata türü ise konuşmanın kesilmesi yani yanıt vermeye çalışırken hasta konuşma yeteneğini tamamen kaybeder. Bu durum hasta tarafından fark edilir ve büyük bir stres nedeni olabilir. Bu nedenle, hastalar uyanık bir kraniotomi için seçilmeden önce, böyle garip ve nahoş bir prosedürün stresiyle duygusal olarak başa çıkıp çıkamayacaklarını değerlendirmek için kapsamlı bir görüşme süreci gerçekleştirilir.

Kuşkusuz endişe verici bir işlem olsa da, bu tür operasyonlar, yaşam kalitelerinden ödün vermeden insanları ciddi tümörlerden kurtarabilir. Çalışırken saksafon partisini dinleyen cerrahlar ancak ödüllendirici olarak tanımlanabilir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın