Hayır, 3D gözlükle, güneş gözlüğüyle güneş tutulması izlenmez: İşte bu durumun nedeni… – Bilgisayar Tamir Servisi

Hayır, 3D gözlükle, güneş gözlüğüyle güneş tutulması izlenmez: İşte bu durumun nedeni…

Bugün parçalı güneş tutulması olacak. 2022’nin ikinci güneş tutulması Türkiye, Asya, Afrika ve Avrupa’nın bazı bölgelerinden izlenebilecek. Güneş tutulmasıyla ilgili bazı sorular Google’a yöneliyor. Gelin bu sorulara ve cevaplarına bir göz atalım… (Güneş tutulmasının zamanı ile ilgili haberimize de göz atabilirsiniz)

Güneş tutulmasını nasıl görüyorsunuz?

Güneş tutulması nasıl izlenir sorusuna TBİTAK şu yanıtı veriyor:Kısmi tutulmayı gözlemlemek için özel üretilmiş güneş filtreli teleskoplar veya “tutulma camları” kullanılmalıdır. Aksi takdirde filtresiz dürbün, teleskop vb. optik bir cihazla doğrudan güneşe baktığınızda retina ciddi şekilde zarar görür.

NASA’nın cevabı da aynı: “Optiklerin önüne özel amaçlı bir güneş filtresi takılmadan vizör, dürbün veya teleskopla parlak güneşin herhangi bir bölümünü takip etmek ciddi göz yaralanmalarına neden olacaktır.”

Güneş tutulmasını güneş gözlüğü kullanarak izleyebilir miyim?

NASA, tutulmanın güneş gözlüğüyle de izlenmeyeceğini söyledi. Yani güneş tutulmaları için özel olarak üretilmiş güneş tutulması camları veya filtrelerin kullanılması gerekmektedir. Eclipse gözlükleri güneş gözlüklerinden farklıdır. Güneş gözlükleri ne kadar loş olursa olsun güneşi seyretmek için yeterli değildir. NASA’ya göre Eclipse gözlükleri normal güneş gözlüklerinden binlerce kat daha koyu ve uluslararası ISO 12312-2 standardına uygun olmalıdır.

Eclipse gözlükleriniz varsa, kullanmadan önce çatlak veya hasar olup olmadığını kontrol edin.

Neden doğrudan güneşe bakmıyorsun?

Doğrudan güneşe bakmak veya uygun olmayan bir cihaz kullanmak gözlere zarar verir. Öte yandan güneş tutulması güneş ışığını güvenli seviyelere indirerek gözlerinizin zarar görmesini engeller. Yüksek seviyedeki görünür ışık ve görünmez radyasyona karşı özel olarak hiçbir şey yapmadan doğrudan güneşe bakmak gözde hasara neden olacaktır. Eclipse gözlükleri zararlı ultraviyole ve kızılötesi ışınları engeller.

Bazı durumlarda, ev yapımı filtreler güneşi rahat bir seviyeye kadar karartıyor gibi görünebilir, ancak bu, tüm elektromanyetik spektrumda bunu yaptıkları anlamına gelmez. NASA’nın bu konuda “Soluk” güneşin “rahatlatıcı” görüntüsünün tadını çıkarırken güneş kızılötesi ışınları retinanıza zarar verebilir. Retinanızda ağrı reseptörleri yoktur. Ancak bir tutulmadan sonra, büyük bir hata yaptığınızı fark edersiniz. kör noktalara veya diğer görme sorunlarına dikkat edin.” o diyor.

Aşağıda tartışacağımız gibi, güneşe ve güneş tutulmalarına çıplak gözle bakmak güneş retinopatisi Enfeksiyon riski oluşturabilir (gözde güneş yanığı).

3D gözlükle güneşi izleyebilir misin?

İnternette en çok sorulan sorular arasında yer alan güneş tutulmasını 3D gözlükle izleyebilir misiniz? Bir de soru var. Dr. Marshall Steward, 2017 yılında yazdığı bir makalede bu soruya “Hayır” yanıtını veriyor.

“Bir bilim insanı olarak birkaç defadan fazla sorduğum sorulardan biri, tutulma gözlüklerinin sinema salonlarında kullanılan 3D film gözlükleriyle aynı olup olmadığıdır. Cevap hayır. Tutulma gözlüklerini bu kadar özel yapan nedir ve 3D’den nasıl farklıdırlar? film gözlüğü?” diye merak edebilirsiniz.

Eclipse lensleri normal gözlük veya güneş gözlüklerinden çok daha koyudur. Ne kadar karanlık? Çoğu kaynak 100.000 kat daha koyu olduğunu söylüyor. Orange County Register’da yayınlanan bilgilere göre siyah polimerden yapılmış. Bu bileşim, neredeyse tüm görünür ışığı ve tüm ultraviyole (UV) ışınlarını engeller. Standart güneş gözlükleri UV ışınları konusunda çok iyi bir iş çıkarır, ancak görünür ışığın yalnızca yüzde 20’sinden daha azını filtreler.

Peki ne olabilir? güneş retinopatisi belki olabilirsin. Retina, görmeyi mümkün kılan ışığı algılayan hücrelere ev sahipliği yapar. Güneş ışığı onu aşırı derecede uyardığında, retinaya zarar verebilecek bir takım kimyasallar salgılar. Bu hasar genellikle ağrısızdır, bu nedenle insanlar görme ile ne yaptıklarının farkında değildirler.

3D gözlüklerin amacı farklıdır

Solar retinopati geçici veya kalıcı olabilir ve semptomlar görme kaybından bulanık görmeye kadar değişir.

Eclipse gözlükleri, tutulmaya bakarken retinanın ışığa doymasını önlemek için tasarlanmıştır. 3D film gözlükleri Tamamen farklı bir şekilde çalışır. Kısacası 3D film ile projektör aynı ekrana iki görüntüyü gönderir, ardından gözlük kullanılarak ayrıştırılır, derinlik veya üçüncü bir boyut sağlanır. doğrusal polarizör stereoskopik endoskopi, “3D” efekti elde etmenin yaygın bir yoludur.

Buradaki nokta, 3D gözlüklerdeki lenslerin, tutulmayı izlerken gözlerinizi koruyacak hiçbir şeyin olmamasıdır. Aynı şekilde, güneş tutulması gözlüklerinin kömürleşmiş lensleri de stereoskopik kavramları destekleyecek hiçbir şeye sahip değildir.

Tutulma camı ile çevreyi izlemek…

  • Kullanmadan önce daima güneş tutulması gözlüklerini kontrol edin; Çizilmiş veya hasar görmüşse atın.

  • Çalıştırma talimatlarını okuyun ve uygulayın. Çocukları daima güneş filtreleriyle denetleyin.

  • Parlak güneşe bakmadan önce hareketsiz durun ve gözlerinizi kapatın. Güneşe baktıktan sonra arkanızı dönün ve filtreyi çıkarın. Güneşe bakarken çıkarmayın.

  • Filtrelenmemiş bir kamera, teleskop, dürbün veya başka bir optik cihaz aracılığıyla güneşe veya tutulmuş bir güneşe bakmayın.

Cam eleman yoksa …

Böyle bir koruyucu ekipmanın bulunmadığı durumlarda, tutulmuş bir güneşi güvenli bir şekilde izlemenin pratik bir yolu iğne deliği projeksiyonudur. Bu yöntemde NASA, güneş ışığını küçük bir açıklıktan geçirmeyi ve Güneş’in bir görüntüsünü yakındaki bir yüzeye yansıtmayı öneriyor. Güneşe arkanı dön ve yerdeki gölgelere bak. Güneş tutulmasının evreleri sırasında, bu görüntüler ekteki resimde gösterildiği gibi güneşin hilal şeklini ortaya çıkaracaktır.

ayrıca İğne deliği kamerası da yapabilirsin. Çalışan bir örnek NASA web sitesinde.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın