Hayır, görüntüdeki bir ‘zaman yolcusu’, elindeki de telefon değildi… – Bilgisayar Tamir Servisi

Hayır, görüntüdeki bir ‘zaman yolcusu’, elindeki de telefon değildi…

18 Eylül 2015’te YouTube’a, 19 Ağustos 1995’te Mike Tyson ve Peter McNeely arasındaki ağır sıklet boks maçına katılan sahneleri gösteren bir video yayınlandı.

Fotoğraftaki izleyicinin elinde telefon kamerasına benzer bir cihaz vardı ve bu cihaz o dönemde henüz yoktu. Fotoğraf internette büyük yankı uyandırdı ve “zaman yolcusu” olarak anıldı. Bunun nedeni, Samsung ve Sharp’ın sırasıyla Güney Kore ve Japonya’da piyasaya sürdüğü 2000 yılına kadar entegre kameralı akıllı telefonlar yoktu. Yani, Tyson’ın McNeely’yi Las Vegas’ta diskalifiye ile yenmesinden yedi yıl sonra, Kasım 2002’ye kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde görünmediler.

Bu hafta Mike Tyson’ın o fotoğrafla ilgili yorumu Türkiye’de internet medyasına yansıdı. Habere göre Tyson’a katıldığı bir programda fotoğraf sorulduğunda, “Telefonlardan değil mi? Bu olayı gördüm. Biri bana gösterdi ve bu beni çok korkuttu.” dedi.

Bu cihaz neydi?

Ancak işin aslı, 2015 yılında videonun yayınlanmasından bir süre sonra teknoloji siteleri, fotoğraftaki kişinin bir ‘zaman yolcusu’ olmadığını ve kameralı bir akıllı telefon olmadığını ortaya çıkardı. Peki, resimdeki cihaz nedir?

Cihaz, o yıllarda herkesin bir Mike Tyson oyun biletini karşılayabileceği türden bir taşınabilir kameraydı. Orijinal video çözünürlüğü, cihazı bir akıllı telefona çok benzer hale getirdi. 1995’te, resimdeki cihaza benzeyen, yaygın olarak bulunan bir dizi kamera vardı: Özellikle Casio QV-10A, Casio QV-100 ve Logitech Fotoman. Hakim görüş, komplo teorisyenlerinin iPhone’a benzettiği cihazın Logitech Fotoman olduğuydu.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın