Klavyemizdeki AltGr tuşu nedir? AltGr tuşu ne işe yarar? – Bilgisayar Tamir Servisi

Klavyemizdeki AltGr tuşu nedir? AltGr tuşu ne işe yarar?

QWERTY klavyeler 1870’lerde geliştirildi. Wisconsin Christopher Schulz Anahtarları mekanik bir daktiloya yerleştirin, böylece en sık kullanılan harflere kolayca erişilebilir, ancak harfleri tutan metal kolların sıkışmaması için yeterli mesafelerde bulunur.

Hayatımızın hemen her alanında yapılan güncellemelere rağmen, onlarca yıl önce büyük ölçüde tükenmiş olan mekanik daktilolar için tasarlanmış klavyeleri hala kullanıyoruz. Artık mekanik kol sıkışması sorunu olmayan klavye, daha mantıklı ve doğru bir şekilde düzenlenebiliyor.

Ancak bu sorunun kendi kendini güçlendiren bir döngüsü vardır. Bu klavyeleri kullanmaya devam ediyoruz çünkü onlara her zaman ihtiyacımız var ve bu ihtiyaç onları çok sık kullandığımız için devam ediyor. Harflerin yerini değiştirmek artık neredeyse herkesin yazmayı yeniden öğrenmesi gerektiği anlamına geliyor. Bu değişiklik zaman kaybıyla yeterince kötü olsa da, daha fazla yazım hatasına neden olabilir ve henüz yeterince yazım hatası yapıyoruz.

Ancak elimizdeki klavyeleri elbette iyileştirebiliriz, bu yüzden zamanla bazı özel tuşlar eklendi. Bu tuşlar, bazı tuşlara birden fazla karakter yüklememize izin verdi. Burada CTRL, ALT veya SHIFT gibi tuşlardan bahsediyoruz.

Bu anahtarları çok kullanıyoruz. Ancak bahsetmemiz gereken başka bir anahtar daha var ve çoğu insan ne yaptığını bile bilmiyor: AltGr anahtarı…

DÜŞÜK GR ne anlama geliyor?

Alt Gr tuşu etimolojik olarak “alt-graph” ifadesinden türetilmiştir. Birçok uluslararası klavyede bulunur ve klavye tuşuyla basıldığında özel karakterlerin girilmesine izin verir. Özellikle para birimi simgeleri ve tipografik işaretler gibi satıldığı bölgede yaygın olarak kullanılmayan karakterleri yazmak için kullanılır.

ALT GR ne yapar?

  • Klavyeye, örneğin sayı tuşlarına baktığınızda, sayıların üstünde semboller ve altında bazı semboller görebilirsiniz. Bu sembolleri kullanmak için tuşlara basın. Alt Gr tuşuna basmanız gerekir.

  • Boşluk çubuğunun sağındaki AltGr tuşu, sol Alt tuşundan biraz daha fazla işlevselliğe sahiptir. örneğin E tuşuyla kullanıldığında Euro para birimi simgesini oluşturur. Ayrıca bazı tuşların ve diğer karakterlerin sağ alt kısmındaki sembolleri ve aksanları kullanmanıza olanak tanır. Aynı şekilde Z tuşunun yanında dikey bir çizgi de oluşturabilirsiniz.

  • En önemli şey, bu anahtarı her gün kullanmamıza izin vermesidir. @ Sinyal. @ işaretini yazmak için AltGr ile Q tuşuna basıyoruz.

  • AltGr, Microsoft Word kullanırken ek işlevsellik de kazanır. bazıları:

AltGr + R = ® (tescilli ticari marka)

AltGr + T = ™ (ticari işareti)

AltGr + D = (i) harfiyle bir dipnot oluşturun

AltGr + L = Numaralandırılmış bir liste başlatır

AltGr + C = © (Telif hakkı)

AltGr + M = Bir yorum açar

Bu içerik de ilginizi çekebilir

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın