Madagaskar’ın lemuru ay-ay, burnunu karıştırırken yakalandı… – Bilgisayar Tamir Servisi

Madagaskar’ın lemuru ay-ay, burnunu karıştırırken yakalandı…

Madagaskar yağsız maki, böcek gözleri, ince parmaklar ay-aylarTarih boyunca insanlar, alışılmadık ve çekici olmayan anatomileri nedeniyle insanlar tarafından şeytanlaştırıldı. Elbette, son zamanlarda birinin burnunu karıştırırken ve çubuk yerken kameralara yakalanmak, insanların kendilerine sempati duymalarını sağlamada onlara pek yardımcı olmayacak.

Söz konusu ay-ay, Kuzey Carolina’daki Duke Lemur Center’da ikamet eden bir kadın. Kali. Callie, video kanıtlarına göre üçüncü parmağını tamamen burnuna sokabildi ve çıkardıklarını yutmak için açlıktan öldü.

Bu hafta Journal of Zoology’de burun kanamalarını (bilimsel olarak rinotillexis olarak bilinir) açıklayan bir çalışma yayınlandı. Araştırmacılar ayrıca videoda gösterilen mukus yutma (bilimsel olarak mukus yutma) olgusunu da araştırdılar.

Londra Doğa Tarihi Müzesi’nde Memeliler Kıdemli Küratörü ve çalışmanın ortak yazarı. Roberto Portella Miguesyaptığı açıklamadaBu videoyu ilk gördüğümde burun emme süreci beni gerçekten şok etmişti.Dedi ve devam etti:Bu bir sürpriz, çünkü ay-ay çok yaratıcı bir tür, bu yüzden daha önce bir yerde rapor edildiğini düşünürsünüz.

Ekip bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları gerçekleştirdi ve hayvanın üçüncü parmağının büyük olasılıkla hayvanın burnundan farinkse veya boğazın arkasına uzanabileceğini buldu.

Ancak araştırmacılar, Kali’nin neden parmağını burnunda gezdirip ardından çıkan mukusu yaladığından tam olarak emin değiller. Ancak bu alışkanlığın, özellikle hünerli ellere sahip bir grup hayvan olan primatlarda da görülebildiğini belirtiyorlar. Öngörülen olası tahriş edici tetikleyiciler arasında rahatsızlığın giderilmesi, mukustan az miktarda sıvının uzaklaştırılması ve hatta bakterilerin dişlere yapışma kabiliyetinin azaltılması sayılabilir.

Aydan aya bu video, burunlarını karıştırdığı gözlemlenen 12 primat türünün büyüyen listesine ekleniyor. Beklendiği gibi, bu liste insanları da içerir. Ayrıca ay ışığını lemur ailesinin burunlarını karıştırdığı bilinen ilk üyeleri yapar.

Madagaskar’daki çoğu hayvan gibi, ay adamı da esas olarak habitat kaybı nedeniyle tehlikede. Habitat kaybı, çoğu türün neslinin tükenmesinin ana nedenidir ve birçok tür, sayılarını geri kazanmak için çok geç yasal olarak korunmaktadır.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın