Mars keşif aracı kendine yeni bir görev bulabilir… – Bilgisayar Tamir Servisi

Mars keşif aracı kendine yeni bir görev bulabilir…

Tanımlanamayan keşif aracı Mars için yapıldı. Ancak, gezegenler arası görev planlandığı gibi gitmedi. Daha doğrusu, Mars’a bir yolculuk yapmadı. Araba büyüklüğünde bir robot bir gün aya gidebilmeyi umuyor. Şimdi Londra yakınlarındaki bir taş ocağında testlerden geçiyor.

Son iki hafta boyunca AirbusBu araç, uzay ortamlarını simüle eden Birleşik Krallık’taki Milton Keynes yakınlarındaki bir taş ocağında test ediliyor. Testler sırasında numune toplama yeteneklerini göstermeyi amaçlarlar. Guardian’ın haberine göre, geliştirme ekibi, sondanın sonunda Ay’ı keşfedip çalışabileceğini umuyor.

Anon olarak da bilinir Mars’tan bir örnek alın (Dönüş Aracı Modeli), Avrupalı ​​havayolu Airbus tarafından inşa edildi ve Şubat 2021’den beri Kızıl Gezegen’de işlem görüyor. NASA’nın gezici sondasının bıraktığı tüplerden numune toplamak için tasarlandı. Ancak bu yılın başlarında, NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA), önümüzdeki on yıl içinde örnekleri Dünya’ya iade etmeyi amaçlayan Mars Sample Return görevi için planlarda bir değişiklik duyurdu. NASA, numune iade aracı kullanmak yerine numune tüplerini özenle yakındaki bir iniş aracına taşımak istiyor. Buna ek olarak, uzay ajansı sondanın yakınında tüp örnekleri toplamak ve teslim etmek için çalışıyor. Jezero Krateri’ne iki Ingenuity helikopteri göndermek istiyor.

Planlardaki ani bir değişiklik, Anon’un Mars gezisinin iptaline yol açtı. Ancak, son dört yıldır gezici üzerinde çalışan geliştiriciler, henüz bu arabadan vazgeçmek ve gezici sistemleri test etmeye devam etmek istemiyorlar. Airbus proje yöneticisi Ben DobkyThe Guardian’a verdiği bir röportajda,Görev tamamlansa bile, çekirdek teknoloji hala hazır ve devam edebilecek durumda ve bu, başarısını kanıtlamanın son adımı.“o diyor.

Anon, Mars yerine ay ortamında sürdürülebilir bir varlık oluşturmayı amaçlayan NASA’nın Artemis programının bir parçası olarak ay yüzeyine seyahat edebilir. Sonda, Ay’daki tüplerden numune toplamayacak, ancak Ay’da yaşam alanları oluşturmaya yardımcı olmak gibi başka amaçlar için kullanılabilirler.

Gezicinin ay görevinde bazı küçük değişiklikler yapması gerekecek. Guardian’ın bildirdiğine göre, Anon’un ayda 14 gün süren uzun gecelerden sonra iyileşebilmesi için değiştirilmesi gerekecek, bu da uzun süre boyunca tamamen karanlık anlamına geliyor. Anon’un aya yolculuğu henüz bitmedi, ancak geliştiricileri böyle bir fırsata hazırlanmak istiyor.

Şu anda, kim kızıl gezegeni ziyaret etme fırsatını kaçırdı. Avrupa yapımı ikinci Mars gezgini. ESA Gezici ExoMars Ayrıca bu yıl fırlatılması gerekiyordu, ancak uzay ajansı, Ukrayna’nın işgalinin ardından Rus uzay ajansı Roscosmos ile ortak bir görevi askıya aldı. İki gezgin şu anda yeni kaderlerini bekliyor, ancak her ikisi de uzay araştırmalarına hazır görünüyor.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın