Mars’taki uydu, durdu – CHIP Online – Bilgisayar Tamir Servisi

Mars’taki uydu, durdu – CHIP Online

Hindistan 2014’ten beri Mars’ın yörüngesinde Mangalyalı uzay aracı Birden sustu. Görev kontrolörleri artık yakıtı ve pili bittiği varsayılan yörünge aracıyla iletişim kuramıyor. Ancak, Mangalyaan zaten tahmini görev süresini birkaç kez aşmıştı.

Kaynaklar Hindistan’ın haber ajanslarına uzay aracını kurtarmanın bir yolu olmadığı konusunda güvence verirken, kaynaklar Mars Orbiter Mission’ın (MOM) sona erdiğini belirtiyor. Hindistan’ın ilk gezegenler arası görevi, 5 Kasım 2013’te başladı. Mangalyaan uzay aracı 23 Eylül 2014’te Mars yörüngesine girdi ve o zamandan beri Mars’ın atmosferini ve yüzeyini gözlemliyor.

Mangalyaan görevinin sadece altı ay sürmesi gerekiyordu. Ancak uzay aracı bu süreden sonra da çalışmaya devam etti. Ancak son zamanlarda peş peşe yaşanan tutulmalar nedeniyle uzun süre iktidarda kalamadı. Yörünge aracının pili, 100 dakikaya kadar süren bir tutulmayı kaldıracak şekilde tasarlanmıştır, ancak Hindistan Uzay Araştırmaları Örgütü’nden (ISRO) bir kaynağa göre, En son tutulmalardan biri yaklaşık sekiz saat sürdü. Sonuç olarak, uzay aracının pili tamamen boşaldı ve tüm yakıtı tükendi.

Hindistan’ın uzay ajansı ISRO, uzay aracını tutulmanın yarattığı gölgelerden uzak tutmak için yörünge manevraları yapıyor, ancak son iki tutulmanın gerçekleşmesini engelleyemedi. Tüm bunlardan bağımsız olarak, uzay ajansı henüz Mangalyaan’ın ölümünü resmi olarak açıklamadı.

Aslında durum pek iyi görünmüyor ama Mangalyaan görevi nasıl olsa tarihe geçecek. Hindistan’ı Mars’ın yörüngesine ulaşan dördüncü ülke, diğer ülkeler Amerika Birleşik Devletleri, Sovyetler Birliği ve Avrupa Birliği yaptı. BAE misyonu ile daha fazla ülke uzay yolculuğunda isimlerini duyuracak. Örnekler arasında Şubat 2021’de fırlatılan ve Temmuz 2020’de Mars yörüngesine başarıyla giren Hope sondası ve 24 Şubat 2021’de Kızıl Gezegene ulaşan Çin Tianwen-1 sondası sayılabilir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın