Odanızda ne gibi renkler seçmelisiniz? – Bilgisayar Tamir Servisi

Odanızda ne gibi renkler seçmelisiniz?

Uyum, denge ve barışı teşvik etmek için evinizin mobilyalarını ve dekorunu düzenlemeye yönelik geleneksel bir Çin uygulaması. Feng Shui Termini Duymuş olabilirsiniz. Buna göre evinizi dekore etme şekliniz ruh halinizi olumlu ya da olumsuz etkileyebilir. Aynı şey evinizin renkleri için de geçerli.

Boya renklerine genellikle bir tasarım seçeneği olarak baksak da, renkler ve gölgeler, ruh halimizi doğrudan etkileyen duyguları etkileme yeteneğine sahip olabilir. Ayrıca bazı renklerin evlerde diğerlerinden daha çekici görünmesinin iyi bir nedeni var.

Minnesota Eyalet Üniversitesi, Kırmızı oda renklerinin yeşil oda renklerine göre stres seviyelerine etkisini göstermek 30 lisans birinci sınıf öğrencisiyle bir araştırma yaptı. Sonuçlar, katılımcıların kırmızı bir odaya yerleştirildiklerinde yeşil ve beyaz bir odada vakit geçirenlere göre daha fazla stres hissettiklerini gösterdi.

Yeşil rengin avantajları

WebMD’ye göre yeşil, olumlu duyguları artırabilir ve olumsuz duyguları azaltabilir. Beyazın da benzer bir etkisi var gibi görünüyor. Öte yandan, kırmızı başarısızlık ve tehlike ile ilişkilendirilir ve daha fazla olumsuz duygu uyandırır. Yatak odasında çok fazla zaman geçirdiğimiz için, bu alanda doğru renklerin gücünden yararlanmak, duygusal iyiliğiniz, uykunuz ve genel zihinsel sağlığınız için faydalı olabilir.

Bilim, doğada yaygın bir renk olan yeşilin, stres seviyelerini azaltma ve daha büyük olumlu duyguları teşvik etme yeteneği ile sakinleştirici bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Hoş bir yeşil, odaklanmanızı ve üretkenliğinizi artırmanıza da yardımcı olabilir.

Açık mavi gibi soğuk renklerin avantajları

Açık mavi gibi soğuk renklerin sakinleştirici bir etkisi olduğu ve kaygıyı azalttığı görülüyor. Mavi, kan basıncını düşürme ve uykusuzluğa yardımcı olma özelliğine sahiptir, bu da onu rahatlamayı ve uykuyu teşvik etmek için ideal bir yatak odası rengi yapar.

Pembenin Avantajları

Sessiz renkler arasında, çalışma katılımcıları pembe ile karşılaştıklarında en iyi tepkiyi verdiler. Sonuçlar, pembe rengin gönüllü öğrencilerde stres seviyelerini azaltabildiğini gösterdi. Ayrıca, İsviçreli mahkumlar pembeye boyanmış bir odaya yerleştirildiğinde, sadece 15 dakikalık maruziyetten sonra öfkeleri yatıştı.

renk psikolojisi uzmanı Amy Wa MorX, açık pembenin psikologlar ve psikiyatrist klinikleri arasında popüler bir renk olduğunu, hastalarını şahsen ziyaret ettiklerinde rahatlamaya yardımcı olduğunu söylüyor.

Beyaz rengin avantajları

Beyazı genellikle temizlik ve tazelik ile ilişkilendiririz. Beyaz, sakinlik, dinginlik ve pozitiflik duygularını uyandırabilen bilim destekli başka bir renktir. Bununla birlikte, parlaktan daha kasvetli hissettiren daha koyu beyaz veya griden kaçınmaya çalışmak yardımcı olabilir.

Negatif renkler ne olacak? Ne yazık ki, yatak odanızı yüksek dalga boylu uyarıcı bir tonda boyarsanız renkler de aleyhinize çalışabilir.

Kırmızı rengin dezavantajları

Kırmızı güçlü ve güçlü bir renktir ancak evlerimiz için pek uygun olmayabilir. Kırmızı rengin strese, kaygıya, öfkeye, hayal kırıklığına neden olduğu ve kan basıncını yükselttiği gösterilmiştir.

Gri renk kusurları

Gri bir duvar ne kadar nötr olursa olsun, tüm eviniz veya yatak odanız için mükemmel bir renk değildir. Gri genellikle melankoli, soğukluk ve depresyon ile ilişkilendirilir. Gri, kaygı ve üzüntü duygularını tanımlamak için en sık kullanılan renktir. Genellikle endüstriyel ve beton alanlarda bulunurlar ve donuk veya sıkıcı olabilirler.

Açık sarının dezavantajları

Listenin bu kısmı şaşırtıcı gelebilir, çünkü sarı genellikle heyecan, mutluluk ve güneş ışığı ile ilişkilendirilir. Doğada hak ettiği yeri bulsa da yatak odanızdan uzak tutmanızda fayda var.

Sarı, yaratıcılık ve enerji duygularını harekete geçirebilir, ancak uyumaya çalışırken istediğiniz duyguların tam tersidir. Ayrıca sarı renklere uzun süre maruz kalmak rahatsızlık ve endişeye neden olabilir.

Koyu kahverengi veya siyah rengin dezavantajları

Koyu boya renkleri, bir odayı veya yatak odasını davetkar ve yatıştırıcı olmaktan bastırılmış ve mağara benzeri hale getirebilir. Odanızı karanlık ve iç karartıcı hissettiren agresif boya renklerinden kaçınmaya çalışın. Karanlık veya siyah bir odada düşük enerji, üzüntü, izolasyon ve korku hissedebilirsiniz. Uykunuza bile zarar verebilir, çünkü bir çalışma koyu kahverengi yatak odaları olan kişilerin önerilen sekiz saat yerine ortalama altı saat beş dakika uyuduklarını gösterdi…

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın