Oklahoma’daki gizemli “Viking” rünleri… – CHIP Online – Bilgisayar Tamir Servisi

Oklahoma’daki gizemli “Viking” rünleri… – CHIP Online

Karayla çevrili ABD – Oklahoma’da, Hefner yakınlarındaki Le Fleur İlçesinde, bazıları MS 600 – 800’e kadar uzanıyor ve Vikinglerin orada kaldığına inanılıyor.Runik işaretlerle kaplı büyük bir kumtaşı parçası vardır.

1920’ler, Hefner sakini ve Smithsonian üyesi Gloria Farley Dev kumtaşı bulundu. O zamandan beri hayatının çoğunu taşı arayarak ve başkalarını daha fazla aramaya ikna ederek geçirdi.

Uppsala Üniversitesi’nde İskandinav Dilleri Profesörü Henrik WilliamsYouTuber ve İskandinav mitolojisi ve dilbilimci Jackson Crawford ile konuşmak[Farley] Bu taşın 1870’lerde gerçekten var olduğuna dair başka bir rapor olduğunu iddia ediyor. Bunun mümkün olduğunu düşünüyorum, ancak bunun için hiçbir zaman bağlayıcı kanıt görmedim.Açıklama şöyle devam ediyor:Ayrıca Choctaw, o zaman yerel kabile … [söylentilere göre] Bu gravürü 1830’larda gördüğünü iddia ediyor.

3 metre genişliğinde ve 3,7 metre yüksekliğinde büyük bir levha olan taşının uzun yıllardır Yerli Amerikalılar tarafından çıkarıldığına inanılıyordu. Ancak Farley, taşın 17. yüzyıldan önce Kuzey Avrupa, İngiltere, İskandinavya ve İzlanda halklarının kullandığı rün alfabesinin harflerini gösterdiğine inanıyor.

Rünlerin çevirileri, onun orijinal olarak GNOMEDAL’i yazdığını, “gnome” ve “dal” ile “güneş vadisi” veya “anıt vadisi” anlamına geldiğini ileri sürdü. Daha sonra, muhtemelen Glome adlı bir kişinin inişine bir övgü olarak, GLOMEDAL veya “Glum Valley” anlamına gelecek şekilde çevrildi.

Farley, taşın Oklahoma’dan geçerken Vikingler tarafından bırakılmış olabileceğine inanıyor.

bu konuda bir kitapta.Daha sonra kıta, pırıl pırıl otoyollarla kaplandı: kirlenmemiş bir nehir sistemi. Kaşiflerin tek yapması gereken, büyük ve küçük nehirlerin ağızlarını bulmak için kıyıyı izlemekti.Farley diyor ki,Florida yarımadasında seyreden ve Meksika Körfezi’ne giren gemi kaptanları, diğer ikincil akarsularla birlikte Mississippi Nehri’ni keşfediyorlardı. Bu nehirlerde dolaşan kaşifler, geçişlerine dair bazı kanıtlar bırakmış olmalı.

Vikingler Orta Amerika’da mı bulundu?

Ancak, tüm aramalara rağmen, orta Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Oklahoma’da Viking faaliyetine dair çok az kanıt var. Ayrıca Vikingler genellikle rün taşlarını rastgele yerlere bırakmazlardı.

Williams, Oklahoma Times-Record haber kaynaklarına şunları söyledi: “Eski Futark’ta bunu yapan insan örneklerine sahip değiliz ve kendi ülkelerinde bile çok nadirdirler.Dedi ve devam etti:İsveç ve Norveç bile, o zamandan beri yumuşak rünlere sahip olan tek iki ülke. Danimarka’da mevcut değildir. İzlanda veya Grönland’da Vikingler veya daha eski yazıtlar yoktur. Yani İsveç ile Cennet arasında büyük bir boşluk var.

Rünlere bakan bazı arkeologlar, bunun muhtemelen yeni bir yenilik olduğunu iddia ediyor. Bir arkeolog, “Bölgede Vikinglere dair hiçbir kanıt yok ve bu Eski İskandinav rünleri dizisi nadirdir” dedi.Yazıtın doğrudan tarihlendirilmesinin bir yolunun ortaya çıkmasını beklerken, neredeyse tüm kanıtlar bu taşın bir Viking eseri olmadığını gösteriyor.‘ O bitti.

Genel olarak runenin Viking kökenli görünmediğine inanılır, ancak Williams bunun nasıl yeni bir yaratım olabileceği konusunda net değil (en azından 1920’den önce), çünkü bölgede çok az İskandinav ya da başka yetenekli insan vardı. zaman. şakaBu yüzden onu Marslıların oymuş olabileceği teorisine gittikçe yaklaşıyorum.diyor ve ekliyor:Eski bir taş işçiliği olarak yorumlanamayacağı için modern bir taş işçiliği olarak yorumlamak oldukça güçtür.

Erken ortaçağ bilgini Lyle Thompson’ın da kendi fikirleri vardı:Bu göksel taşı yontan kişi hakkında ne söyleyebiliriz? Büyük olasılıkla, kimliklerini yeni yeni keşfetmeye ve tarihlerini korumaya başlayan bir halkın soyundan geliyordu. Belki de atalarının yazı dilinin önemli olduğuna inanan ve onu kullanarak kendini duyuran gururlu bir aydındı. Uzaktan görülebilen ve öğretmen olarak kendisi için önemli olan bir şeyi gösterebilecek bir sembol yapmak istedi.“o diyor.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın