Önbellek (Cache) nedir? Önbellek temizleme ne işe yarar? Soru ve cevaplarla önbellek türleri – Bilgisayar Tamir Servisi

Önbellek (Cache) nedir? Önbellek temizleme ne işe yarar? Soru ve cevaplarla önbellek türleri

Önbelleğe alınmış dosyalar büyük sorunların nedeni ve birçoğunun çözümü olabilir, ancak çoğumuz bunları bilgisayarlarımızda nasıl kullandığımızı, nerede oluşturulduklarını ve hatta ne yaptıklarını hala tam olarak bilmiyoruz. Bunu daha iyi ve daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için, farkında olsanız da olmasanız da, her oturduğunuzda karşılaşacağınız önbellek türlerini açıklayarak dosya konumumuza giriyoruz. (Bu yazıdan sonra VPN Nedir başlıklı yazıya da göz atabilirsiniz)

önbellek nedir?

Önbellekleri anlamadaki temel sorun, önbellek teriminin çok genel bir kullanıma sahip olmasıdır. Aslında, basitçe “veri depolama” Bu da teknoloji sektörünün hemen her alanında karşımıza çıkmakta ve hatta bunu yurt dışına çıkarmaktadır. Daha doğrusu, bir “veri önbelleği”, daha hızlı erişilebilmesi için verileri geçici olarak depolamak üzere tasarlanmıştır.

Bu, sabit diskin içindeki özel bir alanda, RAM’de (fiziksel bellek) veya cihazda yerleşik özel bir bellek alanında depolandıkları anlamına gelir. Bu veriler, işlemcinin tekrar belirli hesaplamaları yapması durumunda en başa dönmesini engellemek için kullanılabilir veya sabit diskinizde girdiğiniz web sayfasında bir JPEG dosyası tutulduğunda, sabit diskinizde beklemenize gerek kalmaz. o sayfayı tekrar açarsanız aynı resmi tekrar indirmek için. Durum ne olursa olsun, aranan veriler önbellekte olduğunda sisteminizin genel performansı artacaktır. Aranan veriler önbellekte değilse anlamanın zaman kaybı olacağını düşünebilirsiniz, ancak ihmal edilebilecek kadar kısa bir süredir. Ne kadar çok önbellek kullanılırsa sistem o kadar hızlı olur.

Ancak elbette önbellek boyutunda sınırlamalar vardır. Bazen bu fiziksel bir sınırlamadır, yani örneğin RAM’inizin kapasitesi sabit diskinizden daha az olduğu için sabit sürücünüzdeki tüm içeriği RAM’e taşıyamazsınız. Bazen teknik sınırlamalar da rol oynar. Belirli bir miktardan daha fazla önbellek kullanırsanız, etkisiz olacaktır. İşlemcilerde önbellek alanı pahalı olduğu için işlemci önbelleği arttıkça fiyat artıyor ancak belli bir noktadan sonra performans artışı tatmin edici olmuyor.

Tüm bunlardan bağımsız olarak, düzgün bir şekilde organize edildiklerinde önbellekler neredeyse her zaman başarılıdır. Birçok alanda ortaya çıkmalarının nedeni budur. Hepsi temelde aynı işlevi gören ve sistemin farklı seviyelerinde erişim sürelerini azaltan farklı önbellek türleri görmek mümkündür.

Önbellek türleri

  • İşlemci (CPU) önbellekleri Aslında RAM’e dayalı olarak sahip oldukları az miktarda bellek ve işlemciye yakınlıkları nedeniyle erişim süreleri çok düşük. (“Erişim süresi”, bu önbellekteki verilere ne kadar hızlı erişilebileceğini ifade eder) Modern işlemcilerin en fazla yalnızca birkaç megabayt önbelleği vardır, ancak ayrı, özel birimlerde kullanılır. CPU önbelleği, yaygın işlemlerin sonuçlarını depolayarak hesaplama süresini azaltır. Kullanıcı buna erişemez. Tüm bilmeniz gereken, daha büyük bir işlemci önbelleğinin işlemci performansını artırdığı, ancak bunun bir bedeli olduğudur.

  • önbellek Adı verilen diğer tür, sisteminizin RAM’indedir. Uygulamalar, sık kullanılan verileri RAM’de depolar çünkü RAM, sabit diskler veya CD’ler gibi kalıcı depolamaya sahip veri ortamlarının aksine çok daha hızlı okuma hızına sahiptir. Örneğin, bir video düzenleme programı bir videonun büyük bölümlerini önbelleğe alırsa, bunlara çok daha kısa sürede erişilebilir. Önbelleğin nasıl çalıştığını canlı olarak görmek istiyorsanız, büyük bir uygulamayı (ofis paketi gibi) açtıktan sonra kapatın ve hemen tekrar açın. İkinci açtığınızda, işletim sisteminiz (ayarları değiştirmezseniz) bu uygulamanın simgelerini kullandıktan sonra kısa bir süre önbellekte tuttuğu için çok daha kısa sürede açılacaktır.

  • disk önbelleği, Mekanik sabit sürücüler ve katı hal sürücüleri ile entegre olarak gelir. Ayrıca boyutu küçüktür, ancak oldukça verimli bir RAM gibi çalışır ve sık kullanılan verilere erişmek için neredeyse tüm bekleme süresinden tasarruf sağlar. Veri istendiğinde, disk neredeyse anında gönderebilir.

  • Diğerlerinin aksine Uygulama önbelleğiDonanım düzeyinde değil, yazılım düzeyinde gerçekleştiği için kontrolü kolaydır, ancak kullanıcı etkileşimi olmadığı sürece önbellekteki veriler değişmeyeceği için sorunlar olabilir. Çoğu durumda, önbelleğe alma arka planda gerçekleşir ve ne zaman gerçekleştiğini bilmek çok zordur. Veri yoğun bir uygulama çalıştırdığınızda, daha sonra zaman kazanmak için birden çok kez erişilebilen özel bir dosya oluşturulur. Bunun belki de en iyi örneği, gezinirken sabit sürücünüzde CSS stilleri, resimler ve HTML sayfaları gibi dosyaları depolayan web tarayıcılarıdır.

Bu şekilde, sık ziyaret ettiğiniz bir web sitesini her ziyaret ettiğinizde, yalnızca son ziyaretinizden bu yana değişenler kontrol edildiğinden tüm dosyaları tekrar indirmeniz gerekmez. İndirme sayısı azaldığında erişim süresi azalır, kotanız gereksiz yere tükenmez ve sayfa daha hızlı yüklenir. Bu, özellikle internet bağlantısı yavaş olduğunda kullanışlıdır. Diğer uygulamalar, diğer veri türlerini de bu şekilde depolayabilir. Örneğin, müzik ve video akışı hizmetleri, dinlediğiniz veya izlediğiniz şeyin bir kopyasını yerel sabit sürücünüze geçici olarak kaydederek, bağlantı kopsa bile akışın devam etmesini sağlar. Büyük bir resmi düzenliyorsanız, program referans olması için bir kopyasını saklayabilir. Bu yöntemlerle ilgili sorun, sabit disk alanının kullanılması ve program çökerse yedekleme dosyalarının başarıyla temizlenememesidir.

Yerel gizlenmeleri temizle

Bilgisayarınızda yapabileceğiniz en basit ve en kullanışlı temizlik görevlerinden biri, kullanım için oluşturulmuş ancak ana program tarafından tamamlandıktan sonra terk edilen ve sistemde gereksiz yer kaplayan önbellek dosyalarını ve geçici dosyaları silmektir. Aslında web tarayıcı önbelleğini boşaltmanın pek bir faydası yok ama yine de teoriden bahsedelim. Hemen tahmin edebileceğiniz gibi öncelikle boş alanınız (biraz da olsa) artacak ve başka işler için kullanabileceksiniz.

İkinci olarak, cihazınızdaki dosya sayısı azaltılacaktır. Önbelleğe alınmış tarayıcı verileri genellikle çok sayıda küçük dosyadan oluşur ve virüs taraması veya yedekleme yapılması biraz zaman alabilir. Önbelleği temizlerseniz, bu dosyalar virüs taramalarına ve dosya aramalarına dahil edilmez, bu da bu işlemler sırasındaki bekleme süresini azaltır. Tarayıcı önbelleğini temizlemek, web sayfalarıyla ilgili sorunları da azaltabilir. Bazı sayfalar veya resimler yerel önbellekte göründüğü için güncellense bile tarayıcınız bunları otomatik olarak indirmeyebilir veya bozuk resmin doğru sürümünü ilk denemede sürekli önbellekten çekildiği için göremeyebilirsiniz. . Bir site başka bir cihazda veya tarayıcıda iyi görünüyorsa ancak tarayıcınızla ilgili sorunlar varsa veya en son içeriğe erişemiyorsanız, sorun büyük olasılıkla önbelleğe alma ile ilgilidir. Neyse ki, çözüm çok basit. Tek yapmanız gereken tarayıcı ayarlarınıza gidip Önbelleği temizle düğmesini bulmak.

Önbelleği temizlediğinizde ne olur?

Önbelleğinizi temizlemenin çerezleri temizlemekten farklı olduğunu unutmayın. Önbelleği temizlerseniz, etkin oturumlar ve saklanan bilgiler korunur, ancak bir sayfayı ilk ziyaret ettiğinizde resimler ve stil dosyaları yeniden indirilir. Bu işlemi fark etmeyeceksiniz bile. Dilerseniz ayarlarda gerekli değişiklikleri yaparak veya tarayıcınızın gizli tarama modunda gezinerek tarayıcı önbelleğini tamamen kapatabilirsiniz. Bu durumda, bir siteyi ziyaret ederken görüntülenen verilerin yerel kopyaları saklanmayacaktır. Bonus, her siteden sürekli olarak en son dosyaları almanız ve sisteminizde yer açmanızdır. Tavsiye etmiyoruz ama keşfetmek isterseniz kullanabileceğiniz bir özellik.

Sisteminizdeki Geçici Dosyalar klasörünü de temizlemek isteyebilirsiniz. Windows’ta bulmanın en kolay yolu, Başlat menüsüne veya Windows + R tuşlarına basıp Enter’a basarak açılan Çalıştır kutusuna %temp% yazmaktır. Bu klasör, önbelleğe alınan ve bittiğinde düzgün şekilde silinmeyen farklı veri türleri içerir.

Ancak, sabit sürücünüzdeki en büyük önbellek muhtemelen disk belleği dosyasıdır. (“Takas dosyası” veya “sayfa dosyası” olarak da adlandırılır.) Bu dosya, RAM’in son zamanlarda kullandığı ve aktif olarak kullanılmadığı, ancak kısa bir süre içinde yeniden kullanılması muhtemel bilgileri depolar. Disk belleği dosyasındaki veriler, sistem bellek boyutunu etkin bir şekilde artıran RAM’e hızlı bir şekilde geri çağrılabilir. Bununla ilgili tek bir sorun var: özellikle boş depolama alanınız çok düşükse, disk belleği dosyası nedeniyle sistem daha da yavaşlayabilir, çünkü RAM’den veri yazmak ve okumak ve göndermek için gerekli geçici sabit disk alanı olmayabilir. geri.

Bu makale ilk olarak PCNet’te yayınlandı

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın