Rönesans döneminden kalan bir mumya incelemesi, geçmiş yaşamlar hakkında yeni bilgiler sundu… – Bilgisayar Tamir Servisi

Rönesans döneminden kalan bir mumya incelemesi, geçmiş yaşamlar hakkında yeni bilgiler sundu…

Eşsiz bir şekilde korunmuş bir Rönesans aristokrat çocuğunun mumyası üzerinde yapılan varsayımsal bir otopsi, ayırt edici olsa da mükemmel olmaktan uzak kısa bir yaşama tanık olmamızı sağladı.

İnsanlık tarihinin çoğu için, reşit olma şansı en iyi ihtimalle yarı yarıya olmuştur. Bunun birçok nedeni vardır (birçoğu mikrop teorisini ve içme suyu için kullandığınız nehre doğrudan akmamak gibi kavramları anlamamaktan kaynaklanır), ancak bunlar tüm hikayeyi anlatmaz. Daha geniş bir bakış açısı için, bazı gerçekçi tarihi anıtları incelemek en iyisidir. Almanya’dan bir bilim insanı ekibi, yakın geçmişte böyle bir çalışma yürütmek için ender bir fırsata sahipti.

Ekip, en son teknikleri tarihsel arşivleme teknikleriyle birleştirerek sanal bir otopsi gerçekleştirdi. Çağdaşlarının yaklaşık dörtte biri gibi diş ve kemik ölçümleri, Çocuğun neredeyse yaşından büyük olmadığını ortaya çıkardı..

Yaşına göre fazla kiloluydu ve genellikle raşitizm veya iskorbüt gibi beslenme yetersizliklerinin neden olduğu hastalıklarda görülen, güçlendirilmiş süt ve yıl boyunca narenciye tüketenlerde bugün neredeyse hiç duyulmayan kaburga anormallikleri vardı.

raşitizm Kemikleri etkileyerek yumuşak ve kavisli hale getiren bir hastalık olarak bilinir. En tipik semptomlardan biri kavisli bir görünümdür. Araştırmacıların incelediği küçük lord bu semptomlara sahip değildi, sürünmek veya bu görünümü geliştirmek için yeterince yürümek için çok genç olabilirdi, ancak hastalıkla ilgili bir avantajı daha vardı.

Raşitizm, bir çocuğun pnömoni gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına karşı savunmasızlığını büyük ölçüde artırabilir. 2010 yılında yapılan bir hastane araştırması, raşitizmli çocukların, hastalığı olmayan çocuklara göre akut solunum yolu enfeksiyonları geliştirme olasılığının daha yüksek olduğunu buldu. Çocuğun varsayımsal otopsisi onun bir istisna olmadığını gösteriyor: Görünüşe göre ciğerlerindeki zatürreden öldü.

Araştırmacılara göre tüm bunlar, aristokratik refah ve uzun ömür fikrine yeni bir bakış açısı sağlıyor. Münih Bogenhausen Akademik Hastanesinde Patoloji Profesörü ve yeni araştırma makalesinin baş yazarı Andrew Nerlich yaptığı açıklamadaObezite ve ciddi vitamin eksikliklerinin bir kombinasyonu, yalnızca genel olarak “iyi” bir beslenme durumu ile Neredeyse tamamen güneş ışığından yoksun ile açıklanabilirDedi ve devam etti:Eski nüfusun aristokrat bebeklerinin yaşam koşulları hakkında bildiklerimizi yeniden gözden geçirmeliyiz.Bu nedenle, zamanın birçok aristokrat çocuğunun güneş ışığını hiç görmemiş olması muhtemel görünüyor.

Bu keşifler bir CT taraması sayesinde geldi. Bu, küçük bedenin doğal olarak mumyalanmasına yol açan olağanüstü bir dizi koşul olmadan mümkün olmazdı. Ölüm nedeninin gizemi çözülürken, çocuğun hayattayken kimliği hakkında çok az şey biliniyor.

Kimliğiyle ilgili çözülmesi gereken gizemler vardı. Çocuk, adının yazılmadığı basit bir tahta tabuta gömüldü. Aslında bu tabut vücuduna göre yeterince büyük görünmüyordu. Bu şekilde gömülen tek kişi oydu. Diğer tüm mezarlarda ayrıntılı metal işçiliği vardı ve ölenlerin isimleri gelecek nesiller için hatırlanacak şekilde kaydedildi.

Belki de küçük beden, hatırlanacak kadar önemli birine ait değildir. Aynı zamanda mahzene gömülen tek çocuktu. Bu tonoz, kökenleri 12. yüzyıla kadar uzanan bir imparatorluk prensleri hanedanı olan soylular için bir mezardır. Sadece von Starhemberg ailesi tarafından kullanılır.

Kıyafetlerinin analizi, basit kutusunun içinde pahalı ipekten yapılmış, kapüşonlu uzun bir palto giydiğini gösterdi. Bu nedenle, Nerlich’in işaret ettiği gibi, belirli bir düzeyde “özel dikkat” verilebilirdi.

Bu ipuçları ilk başta çelişkili görünse de, kalıntıları MS 1550 ile 1635 arasına tarihleyen radyokarbon analizi ile birleştirildiğinde, çocuğun kimliği için muhtemel bir aday buldular. Richard Wilhelm, Kont Richard von Starheimberg’in torunu.

nerlis”Ailedeki diğer çocukların akıbetine dair elimizde veri yok.Dedi ve devam etti:Verilerimize göre, çocuğun olması muhtemeldir. [kontun] Aile mezarlığının kurulmasından sonra doğan ilk erkek çocuktur.

Uzun zaman önce ölmüş bir çocuğun adını ve hikayesini öğrenmek, birçok bilim dedektifi çalışması için küçük bir ödül gibi görünebilir. Ancak bu, ekibin atalarımızla olan ilişkimizi ve onların yaşamlarını gerçekten etkileyebileceğine inandığı bir sonuç.

Bu sadece bir vakaNerlich dedi ve ekledi:Ancak, o zamanlar erken bebek ölüm oranlarının genellikle çok yüksek olduğunu bildiğimiz için, gözlemlerimizin, yüksek sosyal sınıflarda bile, bebeklerin yaşam boyunca yeniden yapılandırılması üzerinde önemli bir etkisi olmuş olabilir.

Çalışma Frontiers in Medicine’de yayınlandı.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın