Rusya, tüm gerilim ve restlere rağmen ISS’de kalmayı tartışıyor – Bilgisayar Tamir Servisi

Rusya, tüm gerilim ve restlere rağmen ISS’de kalmayı tartışıyor

Rusya Ukrayna’yı işgal ettikten sonra, bu on yılın ortalarında Uluslararası Uzay İstasyonu programından çekileceğini duyurdu. onunla, Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) devam eden katılımı hakkında iç tartışmalar devam etmektedir.

Roscosmos’da insan uzay programları başkanı Sergey Krikalev Rus Uzay Ajansı yaptığı açıklamada.ISS programına katılımını genişletmek için hükümetle görüşüyor ve gelecek yıl devam etmek için izin almayı umuyor.” Söylemek.

Bu ifade Roscosmos’un başıdır. Yuri BorisovRusya’nın 2024’ten sonra istasyondan ayrılma ve onun yerine kendi yörünge istasyonunu inşa etme planlarını açıklamasından sadece aylar sonra geldi. Uluslararası Uzay İstasyonu, ABD, Rusya, Kanada, Japonya ve Avrupa’dan uzay ajansları tarafından ortaklaşa işletilmektedir. Amerika, santrali 2030 yılına kadar işletmeyi taahhüt ediyor.

Ancak Krikalev, yeni bir Rus istasyonunun 2025 yılına kadar hazır olmayabileceğine inanıyor: “Bu çok [hızlı bir şekilde] Bunun olmayacağını biliyoruz, bu yüzden buna izin veren yeni bir altyapımız olana kadar muhtemelen olacak. [ISS’de] Uçmaya devam edeceğiz. Alçak Dünya yörüngesinde devam eden insan varlığı önemlidir.

5 Ekim’de bir astronot, ABD ile Rusya arasında yakın zamanda yapılan bir astronot transfer anlaşmasının parçası olan SpaceX Crew Dragon uzay aracıyla ilk kez IŞİD’e uçtu. Anlaşmanın bir parçası olarak, ABD astronotu Francisco Rubio, geçen ay bir Rus Soyuz uzay aracıyla Uluslararası Uzay İstasyonuna fırlatıldı.

Krikalev “Değişim programımızın sağlamlığını artırmak ve daha güvenilir hale getirmek için bu uygulamaya devam edeceğiz.“dedi.

Rusya ve ABD, Uluslararası Uzay İstasyonu konusunda on yıllardır işbirliği yaparken, Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgalinden bu yana iki ülke arasında gerilim arttı. Bu gerginliğe rağmen, NASA Uluslararası Uzay İstasyonu program yöneticisi Joel Montalbano bir medya brifinginde ABD personelinin Rusya’da, Moskova’daki Görev Kontrol Merkezinde ve başka yerlerde Roscosmos ile hala çalıştığını söyledi. NASA’nın Moskova’daki ABD büyükelçiliği ile sık sık temas halinde olduğunu ve bir Amerikan astronotunu taşıyacak olan Soyuz lansmanında herhangi bir etki beklemediğini de sözlerine ekledi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın