Sivrisinekler neden bazı insanları daha çok ısırır? En çok kimleri sevdikleri belli oldu – Bilgisayar Tamir Servisi

Sivrisinekler neden bazı insanları daha çok ısırır? En çok kimleri sevdikleri belli oldu

Sivrisinekler özellikle yaz aylarında, uyku öncesi veya sırasında çok can sıkıcı yaratıklardır. Sivrisineklerden saklanmak da neredeyse imkansızdır çünkü insanları nefeslerini, vücut ısısını ve vücut kokusunu izleyerek bulurlar. Bazı insanlar aynı evde olmalarına rağmen sivrisineklerin sadece onları ısırdığını iddia eder. Ve iddia boş değil. Daha önce kan grubu, kan şekeri seviyesi, sarımsak veya muz yemek, kadın ve çocuk olmak gibi çeşitli teoriler bu durumu açıklamaya çalıştı. Ancak Rockefeller Nörogenetik ve Davranış Laboratuvarı başkanı Leslie Foshall, çoğu için çok az güvenilir veri olduğunu söylüyor. (“Sivrisinek Neden Kaşıntı Yapar” başlıklı makale de ilginizi çekebilir)

Sivrisinekleri çeken nedir?

Sivrisineklerin kimi ısırmayı tercih ettiği konusunda daha önce de çeşitli iddialar ortaya atılmıştı. Ancak bilimsel olarak kanıtlanmış pek bir şey yok.

Peki, yeni çalışma ne diyor?

New York’taki Rockefeller Üniversitesi’nde bir grup araştırmacı tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, sivrisineklere daha fazla ilgi duyan insanların cilt seviyeleri daha yüksek. karboksilik asit üretimi kişiler. (Görürüz)

Çalışma kapsamında 64 gönüllüden kollarına naylon kol giymeleri istendi. Üç yıllık çalışma, bu naylon kılıflardan toplanan insan önkol koku örneklerini kullandı ve 174 gün boyunca 2.330’dan fazla test gerçekleştirdi.

Testlerde sarıhumma ve Zika gibi virüsleri yayabilen Aedes aegypti sivrisineği kullanıldı. Sivrisinekleri en çok çeken ile en az çekici olan arasında 100 kat fark vardı.

Foshall, diğer türlerden de benzer sonuçlar beklediğini, ancak bunu doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Araştırmacılar ortak bir nokta buldular: sivrisinek mıknatıslarının derilerinde yüksek düzeyde karboksilik asitler var.. Sivrisinekleri çeken bu lipid molekülleri aslında cildin doğal nem tabakasının bir parçasıdır. İnsan vücudu tarafından farklı seviyelerde üretilir. Ciltte yaşayan sağlıklı bakteriler bu asitleri tüketir ve cildin kokusunun bir parçasıdır.

Sivrisinekleri durdurmada zorluk

İnsanlar, sivrisineklerin iki farklı koku reseptörü grubuyla algıladığı iki ana koku sınıfı üretir: Orco ve IR reseptörleri. Bilim adamları ayrıca insanları tespit edemeyen sivrisinekleri üretip üretemeyeceklerini de test etti. Alıcılardan araştırmacılar Birinin veya her ikisinin de eksik olduğu mutasyonlar yarattılar. Orco mutantları insanlara çekilmeye devam etti ve tekrar “sivrisinek mıknatıslarına” gitti. Kızılötesi mutantlar, insanlara olan ilgilerini değişen derecelerde kaybettiler, ancak yine de insanları bulma yeteneklerini koruyorlar.

arama diyor ki: Bunlar bilim adamlarının umduğu sonuçlar değildi. Fuschall, “Hedef, insanlara olan tüm çekiciliğini yitiren bir sivrisinek veya herkes için zayıf bir çekiciliğe sahip bir sivrisinekti” diyor ve ekliyor: “Bu, en etkili sivrisinek kovucular için çok büyük olurdu. Ancak bu beklenmiyordu.”

Vosshall, bu durumda sivrisineklerin dayanıklılığına vurgu yapıyor ve her zaman bir yedek planları olduğunu belirtiyor.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın