Uzay ne kadar sıcaktır? – CHIP Online – Bilgisayar Tamir Servisi

Uzay ne kadar sıcaktır? – CHIP Online

Uzayın çok soğuk olduğu varsayımı var.. Aslında, büyük ölçüde uzayda nerede olduğunuza bağlıdır; Yani korumasız olduğunuzda her zaman donmaz. Yanabileceğiniz durumlar Ve bir uzay aracı bile eriyebilir.

Çok yakın mesafeden başlayarak, Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) Dünya yüzeyinin sadece 400 kilometre üzerinde yörüngede dönüyor, ancak atmosferin koruması olmadan, Dünya’da görülmeyen aşırı sıcaklıklara maruz kalıyor.

En düşük sıcaklıklarda termometreler, saf propil alkolün bile donduğu bir sıcaklık kaydeder. Yaklaşık -157 santigrat derecelik bir sıcaklık gösterir.. Bu, Uluslararası Uzay İstasyonu Dünya’nın arkasından geçtiğinde olur. İstasyon gün ışığında geri döndüğünde, Sıcaklık 121 santigrat dereceye kadar yükselir. Ay’da gündüz ve gece arasında benzer aşırılıklar gözlenir. Başka bir deyişle, her yer veya saat dilimi aynı sıcaklık değildir. Çok soğuk veya çok sıcak olabilir.

Gezegenler arası uzaydaki sıcaklık, güneşe ne kadar yakın olduğunuza bağlıdır ve inanılmaz derecede yüksek bir sıcaklığa ulaşmak için ona yaklaşmanız gerekmez. Güneşin atmosferi olarak tanımlanabilecek CoronaMilyonlarca kilometre boyunca uzanır ve en sıcak anlarda milyonlarca derecelik bir sıcaklığa ulaşır. NASA’nın Parker Güneş Sondası, koronanın dış katmanlarından geçer. Ancak güneşe dönük bir kamerası yok çünkü bu yakın mesafede güneş ışınları uzay aracının içini eritecek kadar ısınıyor.

Büyük kozmik nesneler de sıcaklığı etkiler

Herhangi bir büyük kozmik cismin yakınında sıcaklık değişiklikleri de gözlenir. Yıldızlar, kara delikler, gezegenler vb. ortam sıcaklığını etkiler. Ama aslında genel olarak evrenin sıcaklığını ölçmenin mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Bu ölçüm, evrende engelsiz hareket edebilen ilk ışıktır. kozmik mikrodalga arka planından (CMB) gelen.

Erken evrende, her şey o kadar sıcaktı ki, bu ışık sürekli olarak elektronları atomlardan uzaklaştırıyor, bu süreçte emiliyor ve yeniden yayılıyor. Evrenin genişlemesi nedeniyle bu ışık serbest kalana kadar evren soğumaya başladı.

Evren o zamandan beri genişlemekte ve soğumaktadır. Sıcaklığı şu anda 2.73 K (-270.4 °C)’dir. Yani en düşük sıcaklık olan mutlak sıfırın sadece birkaç derece üzerinde.

Bir maddenin sıcaklığı temel olarak moleküllerinin ne kadar aktif olduğunu belirler. Daha fazla enerji, daha fazla ısı anlamına gelir. Mutlak sıfırda parçacıkların enerjisi yoktur ve hareketsizdir.

Evrende, süper kütleli kara delikler tarafından hızlandırılan madde jetleri ve yerçekimi tarafından çekilen gazlar sayesinde muazzam sıcaklıkların görülebildiği galaksiler arası uzayda bile kesinlikle daha sıcak yerler vardır.

Şaşırtıcı bir şekilde, SPK’dan daha soğuk olan yerler de var. Bumerang Bolotsu Bunlardan biri yaptı ve araştırmacılar son zamanlarda evrenin geri kalanından nasıl biraz daha soğuk olabileceğini keşfettiler.

Uzay giysileri sadece soğuğa karşı koruma sağlamaz

Uzay giysileri, kullanıcıyı sıcak tutmak için tasarlanmamıştır. Dış sıcaklık ne olursa olsun astronotları rahat bir sıcaklıkta tutmak için tasarlanmıştır. Gördüğümüz gibi, dış ortam sıcaklığı Dünya çevresinde çok fazla dalgalanabilir.

Hafif yalıtımın geliştirilmesi, astronotların güvenliğini sağlamada etkili oldu. Bunun için NASA’yaparlayan bariyerBu malzemeler binalarda, acil durum battaniyelerinde, aydınlatma armatürlerinde ve hatta cep telefonu kılıflarında kullanılmaktadır.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın