Windows 10 Güvenli Mod nedir? Güvenli modda ne yapılır ve nasıl başlatılır? – Bilgisayar Tamir Servisi

Windows 10 Güvenli Mod nedir? Güvenli modda ne yapılır ve nasıl başlatılır?

Teknoloji çağının başlangıcından bu yana en popüler teknolojik cihazlar arasında yer alan bilgisayar, yıllar içerisinde farklı modellerde karşımıza çıkmıştır. Bu cihazlar ve gördüğümüz donanım arayüzleri ile ilgili en önemli şeylerden biri işletim sistemidir. Peki nedir bu işletim sistemleri? İşletim sistemleri; Bilgisayarı kullanmamızı kolaylaştıran ve basit arayüzlerini kullanarak yapmak istediğimiz işlemleri hızlı bir şekilde yapmamızı sağlayan tüm işlemler. Bu işletim sistemleri arasında en yaygın olarak kullanılan işletim sistemi Windows’tur. Bu işletim sistemi Windows 10 Güvenli Mod’a sahiptir. Sorun değil Windows 10 için Güvenli Mod nedir?

Windows 10’da Güvenli Mod nedir?

Bu güvenli moddur. Normal çalışmanızı engelleyen sorunlarla karşılaştığınızda Windows’u normale döndürmenin mükemmel bir yolu. Detaylı konuşursak; Bilgisayarınızı normal şekilde başlattığınızda, Windows başlangıçta yapılandırılan tüm programları da başlatır. Buna Windows hizmetleri ve bilgisayarlar için çok sayıda sürücü dahildir. Bazen bu programlardan veya sürücülerden bazıları, bu başlatma işlemini engelleyen bir hataya neden olur ve düzgün bir şekilde silmenize izin verilmeyen bazı kötü amaçlı yazılımların yüklenmesine neden olur. Windows 10 Güvenli Mod, yalnızca bilgisayarınızı çalıştırmak için gerekli bileşenleri başlatır. Bu noktada, ekranın düşük çözünürlüklü olması ve cihazın geri kalan sürücüleri yüklememesi için yalnızca jenerik sürücüler kullanılır.

Windows 10 için Güvenli Mod; Normal olarak erişemediğinizde erişimi engelleyen bir hata olduğunda, işler ters gittiğinde sorunları çözmek için tasarlanmış bir değişiklik. Kötü amaçlı yazılımınız ve sorunlu bir sürücünüz varsa, Windows 10 Güvenli Mod bu sorunların çözülmesine yardımcı olur. Bu noktada, yaşadığınız sorunları çözmek için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır.

Windows 10’un güvenli modunda ne yaparsınız?

Windows’u güvenli modda başlattığınızda, birçok bakım ve sorun giderme işlemi gerçekleştirirsiniz. Yapabileceğiniz işlemleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Kötü amaçlı yazılımları tara: Bir virüsten koruma yazılımı yüklerseniz, bazı tehditlerden kurtulabilirsiniz. Arka planda çalışırken antivirüs korumasına da müdahale eden bu virüsleri Güvenli Mod ile ortadan kaldırabilirsiniz.

  • Hatanın bir yazılım hatası olduğunu doğrulayın: Bilgisayarınız çalışmaz hale gelirse, bazı donanım bileşenlerinde hatalar olabilir. Bu noktada güvenli modda önyükleme yapabiliyorsanız bu seçenekleri kaldırabilirsiniz.

  • Programı kaldırın: Bir uygulama bilgisayarınızın normal şekilde başlatılmasını engelliyorsa veya hatalara neden oluyorsa, o uygulamayı kaldırabilirsiniz.

  • Aygıt sürücülerini güncelleyin: Bir sürücü Windows’u normal şekilde başlatmanızı engelliyorsa, İnternet bağlantınızla Güvenli Mod’u başlatarak üreticinin sayfasından aygıt sürücüsü güncellemelerini yükleyebilirsiniz.

  • Sistemi bir önceki noktaya yükleme: Bilgisayarınız normal çalışıyorsa ve son zamanlarda sorun yaşıyorsa, son zamanlarda yapılan bazı değişikliklerin cihazınızda hatalara neden olduğu anlamına gelebilir. Bu nedenle sisteminizi güvenli modda daha önce kaydettiğiniz bir noktaya geri yükleyebilirsiniz.

Windows 10 Güvenli Mod nasıl başlatılır?

Windows’ta “Kapat” düğmesine basarak kapatma seçenekleri göründüğünde, “shift” tuşunu basılı tutun ve “Yeniden Başlat”ı seçin. Bu şekilde gelişmiş Windows başlangıcına ulaşacaksınız. Sorun Gider’e tıklayın ve oradan bilgisayarınızı ve Windows’a dönüşecek diğer işlevleri sıfırlamanız istenecektir. Ardından “Gelişmiş” e tıklayın ve başlangıç ​​ayarlarına gidin.

Bazen bu ilk açılır pencerede görünmez. Bu durumda, “Daha Fazla Kurtarma” yı tıklamanız gerekecektir. Sistem yeniden başladığında tüm seçenekler hakkında bilgi bulabileceğiniz bir ekran ile karşılaşacaksınız. Devam etmek için Yeniden Başlat’a tıklayın. Ardından, Windows’u Güvenli Modda başlatma seçeneğini göreceksiniz.

Bu makaleler de ilginizi çekebilir:

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın