"Enter"a basıp içeriğe geçin

VPN nedir, nasıl çalışır ve nasıl kullanılır? Soru ve cevaplarla VPN

Şu anda VPN kadar eğlenceli başka internet hizmeti yok denecek kadar az. Bu hizmetlerle, uzman hizmet sağlayıcılar, yalnızca İnternet’te fark edilmeden gezinmenize izin vermekle kalmayan, aynı zamanda size özelleştirilmiş koruma sağlayan VPN’ler kurar. VPN bağlantıları, otobüste, trende veya bir internet kafedeyken bile gözetlenememeniz için şifrelenmiştir. Bir VPN hizmetinin bir diğer önemli yönü de, birçok ülkedeki yetkililer tarafından devlet engellemesini ve dolayısıyla sansürü atlatmak için kullanılabilmesidir. Diğer bir deyişle, VPN’nin kendisi aynı ülkede yasaklanmadıkça veya örneğin Çin’de olduğu gibi yalnızca devlet onaylı VPN hizmetleriyle sınırlandırılmadıkça.

İnternet sansürü bir sorun değil, ancak devlet engelleri açıkça görülüyor. Bazı hizmetler, genellikle lisans kısıtlamaları nedeniyle mevcut değildir. Birçok akış sitesinin coğrafi engelleme tarafından engellenmesinin nedeni budur. Aksine, bazı yerel hizmetlere yurt dışından erişilememektedir. Bunu ancak onlara ulaşmak istediğinizde, örneğin yurt dışında tatildeyken fark edebilirsiniz. Çok sayıda VPN sağlayıcısı, tam olarak bu tür sorunları çözmeye kararlıdır. Bu yazıda size bir VPN’in nasıl çalıştığını ve böyle bir bağlantıyı en iyi şekilde nasıl kullanabileceğinizi göstermek istedik. Buradaki ana odak, ticari ve kişisel VPN hizmetleri olacaktır. Kurumsal ağınıza güvenli erişim için nasıl VPN kuracağınızı aşağıdaki makalede de bulabilirsiniz.

VPN nedir? Hesap nedir?

Her şeyden önce, VPN nedir? VPN, “Sanal Özel Ağ”ın kısaltmasıdır. Türkçe “sanal özel ağ” anlamına gelir ve genel ağları kullanırken korumalı ağ bağlantısı oluşturma fırsatını anlatır. VPN’ler internet trafiğinizi şifreler ve çevrimiçi kimliğinizi maskeler. Bu, üçüncü tarafların çevrimiçi etkinliklerinizi izlemesini ve veri çalmasını zorlaştırır. Şifreleme gerçek zamanlı olarak gerçekleşir.

vpn

ağ tüneli

Her şeyden önce, yine de VPN’nin çalışma prensibine bir göz atalım: Bir VPN’ye bağlanırken, istemci yazılımı ve VPN sunucusu arasında şifreli bir bağlantı üzerinden yapılır.

Veri iletimi için, standart İnternet iletişim uygulamasında olduğu gibi TCP / IP veya UDP protokolleri kullanılır. Ancak, veri paketleri artık şifrelenmiştir. Böylece VPN protokolü, şifre çözme işleminin istemci ve VPN sunucusu tarafında gerçekleştiği şifreli bir “tünel” oluşturur. VPN sağlayıcıları bunun için farklı şifreleme protokolleri sunar. Bunların en ünlüsü, şifreleme için OpenSSL veya mbed TLS kullanan ücretsiz bir program olan Open-VPN’dir. Yeni WireGuard veya IKEv2/IPSec (İnternet Anahtar Değişimi sürüm 2), L2TP/IPSec, L2TP (Katman 2 Tünel Protokolü), PPTP ve SSTP (Güvenli Yuva Tünel Protokolü) gibi diğer protokoller de birkaçını belirtmek için kullanılır. Bu protokoller akıllı telefonlar, çevrimiçi oyunlar veya bir güvenlik duvarını atlamak için daha iyi bir seçim olabilir.

VPN nasıl çalışır?

Peki bir VPN nasıl çalışır? Şifreleme, istemci ile VPN sunucusu arasında dışarıdan iletilen verilere hiç kimsenin erişememesini sağlamanın anahtarıdır. Bu, hem yerel ağ hem de istemci tarafından kullanılan WLAN ve genel olarak İnternet için geçerlidir. Başka bir deyişle, İnternet sağlayıcısı veya devlet kurumları bile verileri okuyamaz. Ayrıca IP adresiniz gizlidir. Bir VPN sunucusu, herkesin erişebileceği İnternet arayüzünü değiştirir. VPN servis sağlayıcıları bunu başarmak için karmaşık bir altyapı kullanır.

vpn

Bazı sağlayıcılar tüm dünyada yüzlerce hatta binlerce sunucunun reklamını yapar. En ünlülerinden biri olan NordVPN, 5.000’den fazla sunucuya sahiptir. Bu sunucu ağının ücretsiz olamayacağını söylemeye gerek yok. Bu nedenle, tüm VPN sağlayıcılarının hizmetlerini kullanmadan önce en az bir abonelik olması gerekir. Elbette ücretsiz temel planlar var, ancak veri hacimleri sınırlı. Akış için engellendi veya “ilginç” sunucu konumları dahil edilmedi – örneğin ABD’de. Dolayısıyla, VPN’yi kalıcı ve sınırsız kullanmak istiyorsanız, ücretli bir üyelik için kaydolmaktan başka seçeneğiniz kalmayacak. Ancak, ücretsiz bir hesap, test etmek ve “tanımak” için ilginç bir seçenek olabilir. Ancak, sözde sınırsız ve ücretsiz tekliflere karşı dikkatli olmalısınız. Önceden belirtildiği üzere; VPN altyapısı karmaşık ve pahalıdır. Sağlayıcının iş modeli net değilse, ondan uzak durmak en iyisi olabilir.

Tarayıcı uzantıları yeterli değil

Peki ya ücretsiz tarayıcı eklentileri? Chrome Web Mağazası veya Firefox eklentilerine bir bakış, birçok VPN eklentisinin mevcut olduğunu ve elbette ücretsiz olduklarını gösterir. Örneğin, dünya çapında beş milyondan fazla Chrome kullanıcısı Zenmate uzantısını kullanıyor. Zen-Guard’a da bu hizmet için teşekkür ederiz.

Aslında, eklentiyi kullanmanız şiddetle tavsiye edilir. Ayrıca izleme ve kötü amaçlı yazılım engelleme gibi yararlı ek özellikler sağlar. Ancak, ücretsiz sürüm birkaç sunucu konumuyla sınırlıdır. Diğer her şey ücretli bir Pro aboneliği gerektirir. Ayrıca, tarayıcı eklentisinin yalnızca web sunucusu ile tarayıcı arasındaki iletişimi şifrelediğini unutmamalısınız. Tüm uygulamaların veya diğer işletim sistemlerinin trafiğini şifrelemez. Bu, örneğin genel bir WLAN kullanırken potansiyel bir risk oluşturur. Bu basit eklentilerin aksine, ücretli VPN sağlayıcıları, tüm trafiğinizi şifreleyebileceğiniz yazılım istemcilerine güvenir. Bu istemciler ayrıca Windows, macOS, bazen Linux ve tabii ki Android ve iOS için de mevcuttur. Çoğu VPN aboneliği, hizmeti aynı anda birden fazla cihazda kullanmanıza izin verir. Bu genellikle ortalama beş ila on cihazdır.

VPN nasıl kurulur?

q

Bir VPN hesabı oluşturun: Hangi sağlayıcıyı kullanmayı seçerseniz seçin, önce bir hesap oluşturmalı ve kendiniz için bir tarife seçmelisiniz – bunu burada PrivadoVPN’de yapabilirsiniz.

2

VPN’i etkinleştir: PC istemcisini kurun ve oturum açın. Hemen şifreli modda gezinmeye başlamak için VPN bağlantısını etkinleştirin.

3

Sunucu değişikliği: İstemci penceresinde VPN sunucusunu ve seçilen tarifeye göre değiştirin. Şu andan itibaren, örneğin bir ABD IP adresiyle “sahte bir kimlikle” göz atın.

Günlük yok, acil durdurma ve gizlilik

Sunucu sayısı ve abonelik koşullarının yanı sıra, bir diğer önemli husus, sağlayıcı tarafından sunulan garantidir. Hemen hemen tüm VPN servis sağlayıcıları, kayıt tutmama politikası sunar. Başka bir deyişle, ziyaret ettiğiniz web siteleri ve hatta iletilen verilerin içeriği hakkında bilgi saklamazlar. Bu doğrulanamasa da, bu sağlayıcıların ve müşterilerinin güvenine bağlıdır. Bu nedenle, sunucu operatörlerinin kendilerinin herhangi bir bağlantı günlüğü oluşturmakla ilgilenmeyecekleri varsayılabilir. Hizmet sağlayıcıların müşterilerine karşı güvenlik davranışlarını belgelemek için düzenli denetimlerden geçmeleri daha da iyidir.

Ek olarak, çoğu (hepsi değil!) hizmet sağlayıcı, istemci cihazlarına bir acil durdurma anahtarı entegre etmiştir. Bu sözde “killswitch”, VPN kapanır kapanmaz İnternet bağlantısının hemen kesilmesini sağlar. Bu, açık, korumasız bir ağa yanlışlıkla göz atmamanızı sağlar. Anonimlik hakkında kısa bir not: VPN sunucusunun şifreli bağlantısı ve IP adresi sizi takip etmeyi zorlaştırır, ancak yüzde yüz anonim değilsiniz. Tarayıcı eklentileri ile engelleyebileceğiniz birçok izleme teknolojisi bulunmaktadır. Alternatif olarak, web aktivitelerinizi gizli tutmak için Brave Browser veya Tor Browser’ı da kullanabilirsiniz.

Bu kapsamda şunlar geçerlidir: Tüm bu önlemlere rağmen elbette bulunduğunuz ülkenin hukuk kurallarına uymaya devam etmelisiniz.

Android

Tek tıklamayla VPN’i açın

Bir VPN sunucusuna bağlanmak aslında çok kolaydır. Hemen hemen tüm VPN istemcileri, sizi otomatik olarak en erişilebilir sunucuya bağlayan hızlı bir bağlantı sunar. Çoğu durumda, tek bir fare tıklaması yeterlidir. İstemciyi Windows altında görev çubuğundaki bir simge aracılığıyla ve dock aracılığıyla macOS altında açabilirsiniz. Örneğin tatildeyken VPN’de gezinmek istiyorsanız, bilgisayarınızı başlattığınızda otomatik bağlanmayı etkinleştirmeniz yeterlidir. Bazı istemciler, genel bir WLAN veya eşler arası bir uygulama kullanıyorsanız, sizi VPN aracılığıyla otomatik olarak bağlamayı da önerir. Aynısı, finans, çevrimiçi ödemeler, dosya paylaşımı, flört veya yetişkinlere yönelik içerikle ilgili olanlar gibi belirli web sitesi kategorilerini kullanırken de geçerlidir.

Yanlışlıkla şifrelenmemiş taramayı önlemek için lütfen killswitch’i etkinleştirmeyi unutmayın. Servis sağlayıcınız bir reklam engelleyici ve bir izleme engelleyici entegre ettiyse, ikisini aynı anda kullanın. Belirli web sitelerini hariç tutmak istiyorsanız, istediğiniz zaman beyaz listeye ekleyebilirsiniz. VPN etkinleştirildikten sonra ülkeyi değiştirebilirsiniz. Bunu genellikle şu anda bağlı olan sunucuya tıklayarak veya bir ülke seçerek yapabilirsiniz. Sağlayıcıya bağlı olarak, her ülke için farklı sunucu konumları mevcuttur. Bu genellikle Avrupa veya ABD’deki sunucular için geçerlidir. Daha sonra dış dünyada görebileceğiniz bilgiler, örneğin infobyip.com sayfasında görüntülenir. Bu, (varsayılan) konumunuzu, sağlayıcınızı, işletim sisteminizi, çözünürlüğünüzü, tarayıcı sürümünü ve yüklü eklentileri ve ayrıca IP adresinizi içerir.

engelleme

Harika VPN – daha da yavaş

Son söz olarak, VPN’nin en büyük dezavantajlarından birine işaret etmek zorunda hissediyoruz: hızı. VPN sağlayıcısına ve sunucu konumuna bağlı olarak yükleme ve indirme hızlarınız düşebilir ve ping’inizin de düşeceği kesin. Ping değerinin temsil ettiği şey, sunucu isteklerine yanıt verme süresidir ve örneğin çevrimiçi oyunlarda yanıt süresi için önemlidir. Açık ve kapalı VPN arasındaki hız farkını www.chip.com adresinde öğrenin. tr/hiz-testi-speedtest gibi sitelerde karşılaştırabilirsiniz. Fortnite veya Rocket League gibi çevrimiçi oyunların hayranıysanız, yüksek gecikme nedeniyle bir VPN ile oynama deneyiminin hoş olmayacağı muhtemeldir. Yani oyun oynarken genellikle işe yarayan tek şey şudur: VPN’yi geçici olarak devre dışı bırakın. Neyse ki, bunu bir düğmeye basarak anında yapabilirsiniz.

Şirket ağına güvenli uzaktan erişim için VPN

Şirketler yalnızca güvenli tarama için değil, VPN’leri de kullanabilir. Örneğin İçişleri Bakanlığı çalışanları, tünelli bir VPN bağlantısı üzerinden kurumsal ağa erişebilir. Daha sonra şirket ağının bir parçası olurlar.

Windows’ta bir VPN kurma: İşvereniniz kendi VPN sunucusunu kullanıyorsa ve ayrı bir istemciye gerek yoksa, yerleşik Windows araçları kullanılarak böyle bir bağlantı hızla kurulabilir. Windows 10 ve 11 altında, Sistem Ayarları’nda Ağ ve İnternet – VPN’i açın ve yeni bir VPN ekleyin. Ardından sunucuyu ve erişim verilerinizi oraya girin.

Ağ değişikliği: Güvenli olmayan bir internet bağlantısı ile VPN (neredeyse) arasında bu makaledeki VPN istemcileri kadar hızlı geçiş yapabilirsiniz. Bunu yapmak için görev çubuğundaki ağ simgesine tıklayın, istediğiniz ağı seçin ve ardından Bağlan’a tıklayın.

VPN
Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

                                                                                                                                                                                                                                   .
istanbul escort deneme bonusu veren siteleruetds masal oku
panel çit instagram takipçi alma Mobil Sohbet Sohbet siteleri İstanbul Alarm Sistemleri Kredi Çıkmayana Kredi İstanbul gazaltı kaynak makinesi tenis kursu